W przyszłą środę TSUE ogłosi wyrok ws. monopolistycznych praktyk Gazpromu

25 stycznia 2022, 11:33 Alert
Gazprom
Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr

Wyrok w sprawie monopolistycznych praktyk Gazpromu Trybunał Sprawiedliwości UE ogłosi 2 lutego br. Proces został wytoczony Komisji Europejskiej przez polski PGNiG w 2018 roku.

W maju 2018 roku Komisja Europejska, na której czele stał wówczas Jean-Claude Juncker, zawarła ugodę z Gazpromem po przeprowadzeniu dochodzenia ws. nadużywania przez rosyjski koncern dominującej pozycji na rynkach gazu w takich państwach jak Polska, Bułgaria, Czechy, Estonia, Łotwa, Litwa, Węgry i Słowacja.

Choć KE ustaliła, że Gazprom w sposób systemowy łamał regulacje dot. wolnej konkurencji – m.in. poprzez nakładanie ograniczeń terytorialnych w umowach na dostawy gazu z hurtownikami, prowadzenie nieuczciwej polityki cenowej, wymuszanie kontroli nad inwestycjami na polskim odcinku Gazociągu Jamalskiego – to po przedstawieniu przez rosyjskie przedsiębiorstwo pisemnych zobowiązań do zaniechania tych praktyk, zamknęła postępowanie administracyjne. Gazprom uniknął kar za monopolistyczne działania.

PGNiG uznał, że Komisja naruszyła prawo UE i w październiku 2018 roku skierował sprawę do TSUE. Skargę polskiego przedsiębiorstwa poparły rządy Polski i Litwy.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński