Wielka Brytania wprowadza nowy system autoryzacji podróży dla obywateli krajów objętych ruchem bezwizowym, w tym Polski. Od kwietnia przyszłego roku bez Elektronicznej Autoryzacji Podróży (ETA) na wyspę nie wjedziemy.
System ETA zaczęto wprowadzać dla sześciu krajów już w zeszłym roku. Od kwietnia 2025 roku obejmie kolejne kraje. Dodatkowo rząd Zjednoczonego Królestwa wprowadził system eWiz, które zastąpią tradycyjne wizy (papierowe).
Czym jest ETA?
Elektroniczna Autoryzacja Podróży ma uprościć formalności wjazdowe do Zjednoczonego Królestwa oraz poprawić bezpieczeństwa brytyjskich granic. System został uruchomiony w Wielkiej Brytanii w 2023 roku dla sześciu państw z Zatoki Perskiej, a teraz stopniowo obejmuje kolejne grupy podróżnych z pozostałych państw objętych ruchem bezwizowym.
Autoryzacja dla krajów UE obowiązkowa od kwietnia
O Elektroniczną Autoryzację Podróży obywatele krajów spoza Europy, którzy nie potrzebują wizy będą mogli ubiegać się od 27 listopada 2024 roku. Obowiązek posiadania tego dokumentu będzie wymagany od 8 stycznia 2025 roku. Następnie, od 5 marca 2025 roku o system ETA będą mogli ubiegać się obywatele krajów europejskich objętych ruchem bezwizowym, w tym także Polacy. Od 2 kwietnia 2025 roku system ETA stanie się obowiązkowy przy wjeździe dla podróżnych z tych krajów.
Zakres i warunki korzystania z Elektronicznej Autoryzacji Podróży
ETA będzie ważna przez dwa lata lub do momentu zakończenia ważności paszportu, do którego dokument jest przypisany. System pozwala na wielokrotne podróże do Zjednoczonego Królestwa w celach turystycznych, odwiedzin bliskich, sprawach biznesowych, krótkoterminowych studiów lub tranzytu bez przechodzenia przez brytyjską kontrolę graniczną. Elektroniczna Autoryzacja Podróży nie uprawnia jednak do dłuższego pobytu w Wielkiej Brytanii (powyżej sześciu miesięcy), podejmowania pracy (płatnej lub bezpłatnej) u brytyjskiego pracodawcy, prowadzenia działalności gospodarczej, ani ubiegania się o zasiłki. Dokumentu nie będzie można wykorzystywać do regularnych, następujących po sobie wizyt, które mogłyby sugerować próbę osiedlenia się w kraju.
Wyłączenia z obowiązku posiadania ETA
System ETA nie będzie dotyczył obywateli posiadających brytyjski lub irlandzki paszport, jak również osób zamieszkałych na brytyjskich terytoriach zamorskich. Zwolnione będą również osoby posiadające prawo do mieszkania, pracy lub studiowania w UK, w tym posiadacze statusu osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej. Dodatkowo, system nie będą objęci obywatele krajów objętych ruchem bezwizowym, którzy prawnie mieszkają na terenie Irlandii, a do Zjednoczonego Królestwa wjeżdżają z Irlandii, Wysp Normandzkich lub Wyspy Man. Warunki dla obywateli państw nie objętych ruchem bezwizowym pozostają bez zmian – nadal będą musieli uzyskać wizę.
10 funtów i trzy dni robocze
Wniosek o ETA można złożyć za pośrednictwem aplikacji „UK ETA App” lub poprzez stronę internetową rządu brytyjskiego. Dokument będzie cyfrowo przypisany do paszportu podróżnego. Koszt uzyskania ETA wynosi 10 funtów, a przetwarzanie wniosku nie powinno trwać dłużej niż 3 dni robocze. Oprócz ETA rząd Zjednoczonego Królestwa wprowadza również cyfrowy system eWizy, który zastąpi tradycyjne dokumenty imigracyjne w formie papierowej. eWiza będzie elektronicznym dowodem statusu imigracyjnego dla osób, które potrzebują wizy, aby mieszkać, pracować lub studiować w Wielkiej Brytanii.