Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN – zmiany na rynku mogą wymusić szybkie decyzj
Discovery rozważa sprzedaż TVN. Amerykanie mogą zdecydować się na szybką transakcję, by poprawić coraz gorszą sytuację finansową koncernu.
Warner Bros. Discovery (WBD) zanotował, w drugim kwartale 2024 roku, stratę netto w wysokości 10 mln USD. Jak podaje „The Wall Street Journal” powodem tego jest spadek akcji firmy o ponad 10 proc., który miał miejsce w zeszłą środę. Amerykańskie media informują także o problemach finansowych właściciela TVN, który ma rozważać sprzedaż swojej stacji telewizyjnej w Polsce.
Spadek wartości
Prawie cała strata Warner Bros. Discovery pochodzi z odpisu w wysokości 9,1 mld USD wartości aktywów, posiadanych przez amerykańskiego giganta. Zaliczyć możemy do nich e m.in. stację TVN w Polsce, a oprócz niej amerykańskie CNN i TNT.
Uzasadnieniem odpisu miała być różnica między kapitalizacją rynkową, a wartością księgową spółki. Jak wskazano również w oświadczeniu spółki, które przeczytać możemy w dzienniku „The Wall Street Journal”, jest to także skutek „utrzymującej się słabości na amerykańskim rynku reklamy linearnej”. Niekorzystnie na sytuacje spółki wpływają też czynniki dodatkowe, takie jak chociażby utrata praw do transmisji z koszykarskich rozgrywek NBA.
Łączne przychody WBD za II kwartał wyniosły 9,7 mld USD, co w porównaniu z zeszłym rokiem stanowi spadek o prawie 10,4 mld USD.
Wymuszona sprzedaż
Wśród pomysłów na poprawę sytuacji, według „Financial Times”, jest pozbycie się niektórych aktywów, w tym polskiego TVN. Taki ruch miałby być szansą na poprawienie wyników finansowych grupy przy obecnie trudnej sytuacji rynkowej.
„Według osób zaznajomionych ze sprawą, kierownictwo Warner Bros Discovery stara się uniknąć rozpadu firmy” – donosi „FT” Na portalu Wirtualne Media Marek Sowa, niegdyś zarządzający takimi spółkami jak Agora, Axel Springer Polska, czy UPC Polska, wskazuje na rosnącą presję ze strony akcjonariuszy i rynków finansowych, którzy oczekują od Warner Bros. Discovery szybkich i wymiernych rezultatów. Zdaniem Sowy WBD może być po prostu zmuszone do szybkiej sprzedaży płynnych aktywów, takich jak TVN, aby zmniejszyć swoje zadłużenie, które obecnie przekracza czterokrotność EBITDA.
Wśród potencjalnych nabywców TVN wymieniani są europejscy gracze medialni, jak Bertelsmann, czy Mediaset.