Pierwszy polski geopolityczny think tank w Waszyngtonie

22 października 2018, 15:30 Alert

Strategicznym celem działalności The Warsaw Institute Foundation, pierwszego polskiego geopolitycznego think tanku w Waszyngtonie, jest wspieranie polskich interesów w Stanach Zjednoczonych – wyjaśnia Marcin Gawęda, prezes tegoż think tanku, będącego zarazem amerykańską fundacją.

The Warsaw Institute Foundation założony został w czerwcu 2018 r. w stanie Virginia. To bliźniacza organizacja działającej w Polsce Fundacji Warsaw Institute. Jej eksperci spotykają się z amerykańskimi instytucjami, przedstawiając im polski punkt widzenia na geopolitykę, ład międzynarodowy, politykę historyczną, bezpieczeństwo energetyczne i militarne oraz stosunek Polski do Rosji Władimira Putina. – Działania The Warsaw Institute Foundation ukierunkowane są także na budowę konsensusu wokół relacji politycznych, kulturowych i gospodarczych Polski z USA – dodaje prezes Gawęda.

Bernard Bartnicki, jeden z inicjatorów założenia The Warsaw Institute Foundation, podkreśla, że jako młody Polak i Amerykanin widzi potrzebę stworzenia i rozwijania silnej organizacji, która wzbogaci relacje między USA a Polską. – Żywię przekonanie, że nasz oddział w Waszyngtonie odegra ważną rolę w upowszechnianiu wiedzy o geopolitycznych uwarunkowaniach krajów Europy Środkowo-Wschodniej – podkreśla.

Z kolei Bart Bagniewski z The Warsaw Institute Foundation zwraca uwagę na potrzebę pogłębiania relacji polsko–amerykańskich: – Kluczowa pozostaje partnerska komunikacja z administracją amerykańską, która prowadzi politykę zgodną z interesami Stanów Zjednoczonych i to bez względu na aktualne rządy lub uwarunkowania polityczne panujące w Polsce – mówi.

The Warsaw Institute Foundation współpracuje z Fundacją Warsaw Institute z Warszawy. Przykładem kooperacji między polskim a amerykańskim think tankiem jest promocja w Stanach wydawanego w Polsce anglojęzycznego kwartalnika „The Warsaw Institute Review”, który trafia też do ponad 1300 najważniejszych ośrodków badawczych, analitycznych i eksperckich na całym świecie.

Eksperci, tworzący później The Warsaw Institute Foundation, uczestniczyli m.in. w – organizowanej w marcu 2018 r. przez The Heritage Foundation i polską Fundację Warsaw Institute – międzynarodowej konferencji w Waszyngtonie, poświęconej polskiej geopolitycznej inicjatywie Trójmorza. Udział w niej brał także Szef Gabinetu Prezydenta RP prof. Krzysztof Szczerski. Przedstawiciele The Warsaw Institute Foundation towarzyszyli również wizycie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w USA we wrześniu 2018 r. oraz uczestniczyli w konferencji organizowanej przez Fundację Jamestown, dotyczącej m.in polskiego projektu budowy gazociągu Baltic Pipe, na której gościł Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP Piotr Naimski.

Warsaw Institute