Jutro w Warszawie odbędzie się demonstracja antysmogowa

18 grudnia 2018, 11:45 Alert
smog warszawa

W środę, 19 grudnia, o godz. 10:00, przed Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy odbędzie się demonstracja antysmogowa aktywistów miejskich, krytykujących nieskuteczne działania władz miasta w walce z zanieczyszczonym powietrzem. Udział wezmą w niej aktywiści z Warszawy Bez Smogu, Smoga Wawerskiego, Warszawskiego Alarmu Smogowego oraz Miasta Jest Nasze.

Aktywiści miejscy domagają się m.in.:

– Gruntownej zmiany systemu dopłat do wymiany pieców i programu osłonowego na wzór działań krakowskich, gdzie wymieniono dotychczas ponad 20 000 kotłów na węgiel, podczas gdy w tym samym czasie w Warszawie zaledwie około 600. W ciągu ostatnich 5 lat liczba kotłów w Krakowie zmalała z ponad 30 000 do około 6000. W stolicy nie uległa ona zmianie i wynosi w przybliżeniu 20 000. Obecnie Warszawa ma ponad trzykrotnie więcej „kopciuchów” niż Kraków.

– Jak najszybszej likwidacji kotłów i pieców komunalnych (około 1500 szt.).

– Zaostrzenia procedur kontrolnych Straży Miejskiej. (obecnie średni mandat za spalanie śmieci w Warszawie wynosi 135 zł, natomiast w Rybniku 465 zł).

– Wprowadzenia nowych buspasów na ulicach Warszawy. W 2018 w stolicy odnotowano już ponad 120 dni, podczas których przekroczone zostały normy dopuszczalnej jakości powietrza. To wzrost w porównaniu z poprzednimi latami o około 40 dni.

– Ograniczenia i zniwelowania ruchu samochodowego w najbardziej zatłoczonych dzielnicach miasta (wzrost opłat za parkowanie, rozszerzenie strefy płatnego parkowania).

Warszawa Bez Smogu