DrogiInfrastrukturaWszystko

Wasiak: Dodatkowa przeprawa przez Wisłę pozwoli ruchowi tranzytowemu i ciężarowemu na ominięcie centrum Krakowa

Wizyta na terenie budowy odcinka S7 – wschodniej części obwodnicy Krakowa oraz w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach – to dodatkowe punkty pobytu minister infrastruktury i rozwoju w Małopolsce, związanego z udziałem w Forum Ekonomicznym w Krynicy i Europejskim Forum Młodych Liderów w Nowym Sączu.

Wschodnia obwodnica Krakowa

Wschodnia obwodnica Krakowa to odcinek S7 Kraków Christo Botewa – Igołomska o długości 4,7 km. 22 lipca 2014 r. podpisano umowę z wykonawcą na kwotę 528,8 mln zł. Przewidywany termin zakończenia i oddania do ruchu to lipiec 2017 r. Budowa drogi ekspresowej S7 we wschodniej części Krakowa, w dzielnicach: Podgórze i Nowa Huta ma przejąć ruch tranzytowy z drogi krajowej nr 79 i przeprowadzić go nową drogą klasy S do autostrady A4 Katowice – Kraków – Rzeszów. Inwestycja zakłada również budowę przeprawy przez Wisłę o długości 700 metrów i dwa dwupoziomowe węzły: „Rybitwy” i „Igołomska”.

IMG_1497_MMW_s7

“Dodatkowa przeprawa przez Wisłę pozwoli ruchowi tranzytowemu i ciężarowemu na ominięcie centrum miasta i terenów gęsto zabudowanych oraz obszarów mieszkaniowych dzielnic Nowa Huta i Bieżanów” – podkreśliła minister M. Wasiak.
Minister podczas wizyty na budowie mówiła także o Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-2023 uchwalonym przez Radę Ministrów.

“Wśród zadań ujętych w dokumencie znajduje się odcinek S7 granica województwa – Kraków (węzeł Igołomska) o długości 55,5 km. Wartość tej inwestycji to 2,65 mld zł. “– poinformowała minister M. Wasiak.
Oddanie do ruchu trzeciego odcinka w. Igołomska – w. Widoma powstającego w ramach tego projektu wyeliminuje ruch ciężarowy i tranzytowy z ulic miejskich Krakowa.

Europejskie Centrum Muzyki K. Pendereckiego
Szefowa resortu infrastruktury i rozwoju podczas wizyty w Małopolsce odwiedziła również Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Budynek, w którym ma ono swoją siedzibę otrzymał nagrodę specjalną Ministra Infrastruktury i Rozwoju w konkursie „Życie w Architekturze” dla najlepszej inwestycji współfinansowanej z funduszy unijnych. Jego budowa trwała zaledwie 16 miesięcy i kosztowała blisko 65 mln złotych, z czego 54,5 mln złotych to środki unijne pochodzące z Programu Infrastruktura i Środowisko.Swoją działalność rozpoczęło w maju 2013 roku.

IMG_1511_MMW_Luslawice

To niezwykłe miejsce zarówno pod względem architektonicznym jak i artystycznym– mówiła szefowa MIiR.

Minister Wasiak przypomniała również o innych tego typu inwestycjach współfinansowanych ze środków europejskich, które otwarto w ostatnim czasie m.in. Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu czy siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

W ramach projektu powstało wysokiej klasy Europejskie Centrum Muzyki posiadające salę koncertową na 650 miejsc oraz kompleksowe, specjalistyczne wyposażenie. W skład Centrum wchodzą także pomieszczenia dydaktyczne, w tym między innymi sale ćwiczeń, pracownie instrumentalne, biblioteka oraz studio nagrań. Nowoczesna bryła budynku harmonijnie komponuje się z otoczeniem i sąsiadującym lusławickim dworem. Do jego budowy zastosowano naturalne materiały budowlane, takie jak drewno i piaskowiec.Dzięki inwestycji zwiększył się dostęp do edukacji artystycznej i możliwa jest realizacja idei z jaką powstawało Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Jest nią inspirowanie najzdolniejszych młodych muzyków z Polski i całego świata do doskonalenia umiejętności i osiągnięcia pełnej dojrzałości artystycznej.

elewacja_74179

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X