Energetyka i polityka klimatyczna pojawiły się w wystąpieniu ministra spraw zagranicznych RP podsumowującym rok pracy jego resortu. 9 lutego minister Witold Waszczykowski mówił o projekcie dostarczenia gazu z Norwegii do Polski, a także zabiegach dyplomacji o zachowanie autonomii w tworzeniu miksu energetycznego naszego kraju.
Korytarz Norweski
– Celem strategicznym jest zwłaszcza otwarcie dostępu do norweskich złóż gazu na Morzu Północnym. W tym kontekście realizować będziemy projekty inwestycyjne służące wzmocnieniu niezależności energetycznej, zwłaszcza gazociąg Baltic Pipe. Tego samego oczekujemy od UE, gdzie ramy prawne i realizowane projekty muszą wzmacniać bezpieczeństwo dostaw wszystkich państw członkowskich, a nie dominującego dostawcę jak w przypadku gazociągu Nord Stream 2 – powiedział minister.
Polska zamierza uzupełnić istniejący terminal LNG w Świnoujściu o Korytarz Norweski, czyli sieć gazociągów ze złóż na Morzu Północnym do północno-zachodniej Polski, którego jednym z elementów ma być połączenie z Danią o nazwie Baltic Pipe. Rząd informuje, że studium wykonalności przyniosło pozytywny rezultat i gazociąg przy przepustowości 10 mld m3 rocznie będzie wykonalny. Obecnie trwają rozmowy na temat procedury badania zapotrzebowania na przepustowość (open season) oraz zgłaszania się po umowy gazowe.
Terminal LNG i Korytarz Norweski mają razem stworzyć Bramę Północną, z której będą mogli korzystać Polacy i ich sąsiedzi w Europie Środkowo-Wschodniej.
Autonomia w tworzeniu miksu energetycznego
Szef resortu spraw zagranicznych odniósł się także do podpisanego w Paryżu porozumienia o działaniach na rzecz walki ze zmianami klimatu podczas Szczytu stron ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu klimatu COP21. – Kierując się dobrem wspólnym całej ludzkości, Polska, podobnie jak 120 innych państw, ratyfikowała porozumienie paryskie w sprawie klimatu, które powinno ograniczyć wpływ anomalii klimatycznych na życie społeczeństw, także na warunki panujące w naszej części Europy.
– Jednocześnie jednak nie widzimy podstaw do zwiększania przez UE ambicji w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. Przeciwko pospiesznym decyzjom przemawia logika ekonomiczna i groźba negatywnego wpływu takich zmian na konkurencyjność Unii Europejskiej. Będziemy zatem dążyć do uzyskania korzystnych dla Polski rozwiązań prawnych w zakresie uzgodnionych wcześniej celów redukcji emisji. Będziemy również zabiegać o zapewnienie państwom członkowskim autonomii w kształtowaniu własnego miksu energetycznego – zadeklarował Waszczykowski.
Szczyt klimatyczny w Polsce
Energetyka i klimat pojawiły się także w kontekście promocji polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej. – W ramach promocji gospodarczej dużo uwagi poświęcimy zielonym technologiom, zwłaszcza podczas Forum Energii w Wiedniu oraz w trakcie przygotowań konferencji klimatycznej COP24 w Polsce w 2018 roku – zapowiedział minister. Polska będzie organizatorem przyszłorocznego szczytu klimatycznego.
Sałek: Polska zaskarży reformę ETS jeśli będzie dla nas szkodliwa