Waszczykowski: Polska to pełnoprawny członek NATO z wpływem na jego przyszłość

5 lipca 2016, 16:00 Bezpieczeństwo

O Szczycie NATO w Warszawie, polityce bezpieczeństwa i wzmocnieniu wschodniej flanki sojuszu pisze minister spraw zagranicznych Polski w artykule opublikowanym m.in. w: Le Monde, Le Soir, ABC, Daily Sabah, Die Welt i Corriere della Sera.

– Dorobkiem Szczytu w Warszawie powinna być jasna i ambitna wizja funkcjonowania sojuszu w zmieniającym się otoczeniu bezpieczeństwa. Musi się ona opierać na trzech filarach: adaptacji, wiarygodności i przywództwie – zapowiada minister Waszczykowski w swoim tekście.

Minister Waszczykowski przypomina, że „rok 1999 to kamień milowy w historii Polski”, gdyż Polska przystąpiła wówczas do NATO, „najskuteczniejszego w dziejach świata sojuszu wojskowego”. – Marzyliśmy [wtedy] o tym, aby pewnego dnia w Polsce były obecne oddziały NATO. Dziś marzenie to nabiera realnego kształtu – zaznacza szef polskiej dyplomacji. – Zwiększenie bezpieczeństwa wschodniej flanki obrałem sobie wiele lat temu za osobistą misję. Dlatego dziś, gdy cel ten się urzeczywistnia, odczuwam wielką satysfakcję – przyznaje szef polskiego MSZ.

Minister Waszczykowski jest zdania, że „Szczyt w Warszawie będzie wymownym przypomnieniem drogi, jaką Polska przebyła w tak krótkim czasie – od pęt sowieckiego ucisku do silnego i ambitnego sojusznika”. – Ta historyczna podróż uzmysławia nam, że bezpieczeństwo nie jest czymś danym raz na zawsze – zauważa minister. Nadmienia jednocześnie, że „żyjemy w niespokojnym świecie naznaczonym gwałtownymi konfliktami, do których dochodzi na obrzeżach NATO i w bardziej odległych regionach. Musimy zatem wyraźnie zademonstrować światu naszą jedność: NATO się liczy”.

– Otoczenie bezpieczeństwa stało się trudniejsze i mniej przewidywalne. Koncepcja Europy całej, wolnej i żyjącej w pokoju stanęła pod znakiem zapytania. Użycie siły stało się zasadą, nie zaś wyjątkiem – stwierdza minister Waszczykowski. Do zagrożeń dla NATO zalicza terroryzm, niekontrolowany napływ migrantów oraz prowokacje wojskowe i tworzenie napięć przez Rosję.

Przy tych uwarunkowaniach „NATO nie może sobie pozwolić na bierność czy samozadowolenie”, pisze minister Waszczykowski. – Wspólnota transatlantycka potrzebuje bardziej aktywnego i wiarygodnego sojuszu, który będzie podejmował konkretne działania w celu zapewnienia realnego bezpieczeństwa wszystkim jego obywatelom – dodaje.

Minister Waszczykowski podkreśla, że „Polska to pełnoprawny członek NATO, który aktywnie kształtuje jego przyszłość”. – Wnosimy istotny wkład w bezpieczeństwo sojuszu, w tym z dala od naszych granic – zaznacza minister, wskazując m.in. na zaangażowanie Polski w koalicję przeciw tzw. Państwu Islamskiemu poprzez wysłanie w region Bliskiego Wschodu myśliwców F16 oraz personelu szkolącego siły specjalne.

W opinii ministra Waszczykowskiego „adaptacja nie będzie jednak możliwa bez wiarygodności”. – Mówiąc wprost oznacza to, że sojusz powinien dysponować odpowiednimi strukturami, mechanizmami i procesami planowania wojskowego, a także zaawansowanymi zdolnościami militarnymi – stwierdza szef MSZ, wspominając, iż niezbędne jest także „stałe zaangażowanie polityczne wszystkich sojuszników na wysokim szczeblu”.

– Adaptacja i wiarygodność to elementy, które odróżniają tych, którzy przewodzą, od tych, którzy podążają. Krótko mówiąc – nie pytaj, co NATO może zrobić dla ciebie, lecz co ty możesz zrobić dla NATO – apeluje minister Waszczykowski do państw członkowskich NATO w przededniu Szczytu. – W Warszawie NATO pokaże światu, że jest gotowe kształtować otoczenie bezpieczeństwa, wspierać pokój i zapewniać stabilność – konkluduje szef resortu spraw zagranicznych Polski.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych