EnergetykaEnergia elektrycznaGaz.OZERopaWęgiel. energetyka węglowa

Węgrecki: Nie ma odwrotu od OZE. Po odejściu od węgla przyjdzie czas na gaz

Kongres Polska Chemia w Płocku. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Kongres Polska Chemia w Płocku. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

– Nie ma odwrotu od odnawialnych źródeł energii. Po odejściu od węgla w Europie przyjdzie czas na gaz – powiedział członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen Józef Węgrecki na Kongresie Polska Chemia.

Nie ma odwrotu od OZE

Węgrecki powiedział, że OZE są konieczne. – Cena energii z wiatraków na lądzie i morzu spada. Dekarbonizacja nastąpi samoistnie. Tanie OZE będzie wypierać surowiec konwencjonalny. Polska jednak długo będzie bazować na węglu, trzeba jednak ograniczyć jego emisyjność. Trwają prace naukowe i badawcze dotyczące produkcji syngazu. Zajmą one jednak wiele lat – ocenił.

Dodał, że należy myśleć o magazynach energii jako zabezpieczeniu systemu. – Energię z wiatru trzeba w jakiś sposób magazynować. Należy myśleć o magazynach w ujęciu rozproszonym. Co do wodoru, skłaniamy się w stronę elektrolizy – powiedział. Podkreślił, że gaz jest też emisyjny, i po odejściu od węgla przyjdzie czas i na gaz. – Należy więc rozwijać OZE z magazynami energii opartymi na wodzie, gdzie sprawność elektrowni wodnych wynosi ponad 70 procent – powiedział.

Węgrecki dodał, że około 15 procent zapotrzebowania na gaz można uzyskać z biogazu. – To także ciekawy kierunek, który mógłby doprowadzić nas tzw. biowodoru – powiedział.

Odnosząc się do tematu elektromobilności powiedział, że w Polsce samochód elektryczny napędzany byłby w 80 procentach przez węgiel, który jest podstawą generacji energii.

Trzy filary Orlenu. Wodór szybciej niż elektromobilność?

Węgrecki podkreślił, że PKN Orlen stoi na trzech filarach: produkcji paliw, energii elektrycznej i petrochemii.

Dodał on, że Orlen jest czwartą co do wielkości firmą w Polsce, jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej. Spółka ma ok. 1400 MW mocy zainstalowanych oraz koncesje na morską farmę wiatrową na 1200 MW.

Ponadto budowane są ładowarki do pojazdów elektrycznych. – To kierunek po stronie elektroenergetyki, w którym będziemy podążać. Odchodzenie od ropy nie zaszkodzi Orlenowi. Poza ropą i elektroenergetyką, trzecią nogą jest petrochemia. Widzimy także możliwość stworzenia stacji ładowania wodoru. Mamy takie dwie stacje w Niemczech. Testujemy to rozwiązanie także w Czechach. Przyjdzie też czas na Polskę – powiedział.

– Musimy stawiać na stacje ładowania, ale nie widzę szybkiego wzrostu udziału w elektromobilności. Gwałtowny udział samochodów elektrycznych będzie miał efekt odwrotny od zamierzonego, bo potrzeba będzie dużo więcej energii do ich wyprodukowania, niż to, co zaoszczędzimy – ocenił Węgrecki. Jego zdaniem przyszłością będzie wodór, którego cena tankowania będzie coraz bardziej zbliżać się w stronę paliw konwencjonalnych.


Powiązane artykuły

Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...
OZE, foto: orlen

OZE wyprodukowały więcej energii niż węgiel. Historyczny rekord w Polsce

Zielone źródła wytwórcze pierwszy raz w historii przegoniły węgiel, odpowiadając za największą ilość wyprodukowanej energii. Jest to krok w kierunku...

W piątek koalicja omówi nowy rząd. Możliwe zmiany w energetyce

W piątek premier Donald Tusk ma się spotkać z liderami koalicyjnych ugrupowań i przedstawić im propozycje rekonstrukcji rządu. W kuluarach...

Udostępnij:

Facebook X X X