Bez kategorii

Węgry i Francja zawarły porozumienia nuklearne i zbrojeniowe

Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons

Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons

Węgry i Francja zawarły porozumienia dotyczące współpracy w dziedzinie nuklearnej oraz przemysłu zbrojeniowego – oznajmił we wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto po spotkaniu ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yves’em Le Drianem w Paryżu.

Szijjarto powiedział agencji MTI, że dwie francuskie firmy, w tym jedna spółka państwowa, otrzymały poważne zlecenia związane z działaniem istniejącej elektrowni atomowej w Paksu, a także z budową nowych turbin w siłowni, natomiast węgierskie siły zbrojne zamówiły od Francji 20 śmigłowców Airbusa.

“Wzmacniamy francusko-węgierski sojusz, który już się zarysował poprzez wykorzystywanie energii atomowej w pokojowych celach, gdyż zarówno Francja, jak i Węgry wyznają zasadę, że skład narodowych koszyków energetycznych powinien pozostać w kompetencjach narodowych” – oświadczył Szijjarto.

Zaznaczył, że “oba kraje także w przyszłości będą współpracować w (…) wykorzystaniu energii nuklearnej oraz w eliminowaniu jej dyskryminacji”.

“Są takie kwestie polityczne, w których się nie zgadzamy. Jesteśmy jednak zgodni, że byłoby marnowaniem czasu omawianie tylko ich, dlatego w przyszłości będziemy więcej rozmawiać o rzeczywistych sprawach, o ważnych gospodarczych sprawach, które są istotne także dla ludzi” – zadeklarował węgierski minister.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Belgia zostaje przy atomie

Belgijski parlament przegłosował 15 maja ustawę, która ma uchylić ustawę z 2003 roku, która  określała dokładny plan stopniowego wycofywania się...
Źródło: Freepik

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed fałszywymi reklamami z udziałem influencerów

Ministerstwo Cyfryzacji apeluje o szczególną ostrożność wobec reklam internetowych, w których wykorzystuje się wizerunek znanych osób – w tym polityków...
Komisja Europejska. Fot. Jędrzej Stachura

KE: Unijne standardy nie podlegają negocjacjom z USA

Unijne standardy, szczególnie te dotyczące żywności i zdrowia, są święte i nie będą przedmiotem rozmów ani z USA, ani z...

Udostępnij:

Facebook X X X