Aktualności

Węgry odkryły jak ominąć sankcje i płacić za rosyjski gaz

Péter Szijjártó, węgierski minister spraw zagranicznych, Źródło: East News / Attila Kisbenedek / AFP

Péter Szijjártó, węgierski minister spraw zagranicznych, Źródło: East News / Attila Kisbenedek / AFP

Rosja rozszerzyła możliwości płatności za gaz, omijając sankcje na Gazprombank. Węgry potwierdzają, że nadal mogą rozliczać się za dostawy przez OTP Bank. To element trwających negocjacji Budapesztu z Moskwą o długoterminowe kontrakty na tanią energię.

Kreml przedłużył obowiązywanie dekretu prezydenta Władimira Putina, który umożliwia zagranicznym firmom opłacanie rosyjskiego gazu nie tylko przez Gazprombank, ale również inne rosyjskie banki komercyjne – w tym OTP Bank, największy bank na Węgrzech. Nowe zasady mają obowiązywać do 1 października 2025 roku.

Zmiana została wprowadzona w odpowiedzi na amerykańskie sankcje z listopada 2024 roku, które objęły Gazprombank – ostatni rosyjski bank obsługujący transakcje energetyczne z Europą. Restrykcje zamroziły jego aktywa w USA i odcięły od współpracy z podmiotami zachodnimi.

Szijjarto: gaz z Rosji nadal kluczowy

Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto poinformował w czwartek, że dzięki przedłużeniu dekretu Węgry mogą kontynuować płatności za rosyjski gaz przez OTP Bank. “Pozwoli nam to zabezpieczyć dostawy gazu w nadchodzącym okresie” – napisał w mediach społecznościowych. Obecnie przebywa w Turcji, gdzie rozmawia o przedłużeniu kontraktów na tanią energię z Rosji.

W czerwcu Szijjarto spotkał się z czołowymi przedstawicielami rosyjskiego rządu i sektora energetycznego: m.in. z wicepremierami Denisem Manturowem i Aleksandrem Nowakiem, dyrektorem Rosatomu Aleksiejem Lichaczowem oraz szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

Węgry przeciw zakazowi importu rosyjskiego gazu

Węgierskie władze stanowczo sprzeciwiają się planowanemu przez UE zakazowi importu rosyjskiego gazu. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, od 1 stycznia 2026 roku ma obowiązywać całkowity zakaz dostaw z Rosji do Unii Europejskiej – także w formie LNG. Kraje śródlądowe, takie jak Węgry, miałyby czas do 2028 roku na całkowite wygaszenie importu.

Budapeszt argumentuje, że taki krok zaszkodzi gospodarce i wpłynie negatywnie na ceny energii. Węgierska polityka energetyczna wciąż opiera się na długoterminowych kontraktach z Rosją i braku realnych alternatyw w krótkim okresie.

Rosja zabezpiecza eksport mimo sankcji

Nowe regulacje mają umożliwić Rosji utrzymanie wpływów z eksportu surowców mimo zachodnich sankcji. System dopuszcza rozliczenia przez inne rosyjskie banki, płatności w różnych walutach, kompensaty oraz pośredników.

Dekret Putina przewiduje też elastyczne rozwiązania pozwalające na regulowanie należności przez podmioty trzecie. To ma ułatwić Rosji utrzymanie przepływów finansowych mimo wykluczenia Gazprombanku z globalnych rynków.

PAP / Facebook / Reuters / Kommiersant / Money.pl / Hanna Czarnecka


Powiązane artykuły

Wielka Brytania umożliwi głosowanie 16-latkom. To 1,5 miliona głosów

Wraz z nową ustawą wyborczą rząd Starmera planuje obniżyć wiek wyborczy do 16 lat. Umożliwi to głosowanie około 1,5 milionowi...
Centrum danych Google. Źródło: Wikimedia

Google wstrzymuje budowę nowego centrum danych w Niemczech

Rzecznik prasowy firmy Google Ralf Bremer powiedział niemieckim mediom, że koncern nie zbuduje centrum danych w Mittenwalde w Brandenburgii. Miało ono...
Barometr Ofert Pracy (BOP), stopa bezrobocia rejestrowanego, foto: biec.org

Rynek pracy traci impet

Pomimo utrzymującego się w Polsce niskiego bezrobocia, coraz trudniej o nową pracę. Jak wynika z najnowszego Barometru Ofert Pracy, liczba...

Udostępnij:

Facebook X X X