AlertAtomBezpieczeństwoGaz.Ropa

Szef węgierskiego MSZ w Moskwie. Budapeszt zacieśnia współpracę energetyczną z Moskwą

Węgry i Rosja. Źródło: Freepik

Węgry i Rosja. Źródło: Freepik

11 kwietnia minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó jest na wizycie w Moskwie, gdzie spotka się wicepremierem Federacji Rosji Aleksandrem Novakiem, aby przedyskutować kwestie bezpieczeństwa fizycznego i technicznego gazociągu Turkish Stream, który dostarcza gaz ziemny do Węgier, utrzymanie przesyłek tranzytowych rurociągiem Barátság, który dostarcza krajowi ropę naftową oraz zapobiegnięcie sankcjom zagrażającym sektorowi jądrowemu.

– Bruksela uświadomiła sobie, że nie ma bezpieczeństwa energetycznego i nie ma europejskiej zielonej transformacji bez energii jądrowej. A my na Węgrzech doskonale wiemy, że elektrownia jądrowa jest niezbędna dla przystępnej i bezpiecznej energii.
Musimy dążyć do jak najszybszego zbudowania Paks2 mimo wszelkiego rodzaju trudności, bo im szybciej powstaną nowe bloki, tym szybciej ochronimy się przed całkowicie szalonymi wahaniami cenowymi – powiedział Péter Szijjártó.

Mimo wojny w Ukrainie i licznych sankcji za zakup surowców energetycznych z Rosji, Budapeszt nadal utrzymuje współpracę z Moskwą i chętnie kupuje rosyjski gaz ziemny i ropę naftową.

30 marca Rosja wpisała Węgry na listę „krajów nieprzyjaznych” z powodu przestrzegania przez Budapeszt antyrosyjskich sankcji, nałożonych przez UE za rozpętaną przez Moskwę wojnę z Ukrainą. Jednak wygląda na to, że nie będzie to przeszkodą dla rosyjsko- węgierskiej współpracy. 

Facebook / Jacek Perzyński

Węgry chcą wykreślenia oligarchów bliskich Putinowi z list sankcji


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X