Węgry są zainteresowane dostawami LNG z USA. Przez Polskę?

6 lipca 2017, 15:00 Alert

Węgry nie wykluczają zakupu LNG ze Stanów Zjednoczonych. W wypowiedzi dla agencji Reuters węgierski ambasador w USA stwierdził, że byłby skory do importu amerykańskiego surowca.

Wiktor Orban

Wcześniej Peter Szijarto podpisał z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem porozumienie dotyczące nowego szlaku dostaw. Według niego najbardziej realistycznym scenariuszem podłączenia się Węgier do południowego szlaku dostaw gazu jest współpraca z rosyjskim monopolistą, który rozpoczął budowę gazociągu Turkish Stream.

Z kolei rzecznik węgierskiego ministerstwa spraw zagranicznych zapytany przez agencję Reuters o to czy potencjalne dostawy amerykańskiego LNG oraz rosyjskiego gazu konkurują ze sobą w energetycznych planach Budapesztu nie mógł udzielić natychmiastowej odpowiedzi.

W trakcie trwającego w Warszawie szczytu Trójmorza prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że Stany Zjednoczone są gotowe pomóc państwom regionu w dywersyfikacji dostaw energii. Tak aby Trójmorze nie musiało być zakładnikiem jednego dostawcy surowców energetycznych.

Pośrednikiem w dostawach surowca do państw regionu Trójmorza może być Polska, która dzięki terminalowi w Świnoujście może przyjmować LNG z dowolnego miejsca na świecie w tym również z USA. Przypomnijmy, że na początku czerwca do Polski przypłynęła pierwsza dostawa paliwa ze Stanów Zjednoczonych. Ponadto dzięki realizowanemu przez Polskę przy współpracy z Danią projektowi Baltic Pipe nad polskie wybrzeże a docelowo na rynki Europy Środkowo-Wschodniej może dotrzeć również surowiec z szelfu norweskiego. W połączeniu z terminalem w Świnoujściu i Baltic Pipe nasz kraj może zaoferować regionowi rzeczywistą możliwość dywersyfikacji dostaw gazu.Alternatywną trasą dostaw dla amerykańskiego LNG na Węgry mógłby być planowany na chorwackiej wyspie Krk terminal. Przy czym do tej pory nie rozpoczęto jego budowy.

Reuters/Piotr Stępiński