Węgry i Słowacja podpisały porozumienie o współpracy przy atomie

3 października 2023, 11:50 Alert

Węgierski szef MSZ Péter Szijjártó podpisał porozumienie ze słowackim ministrem gospodarki Peterem Dovhunem, w którym zadeklarował, że oba kraje będą koordynować swoje działania w rozwoju energetyki jądrowej.

Atom. Źródło: Freepik
Atom. Źródło: Freepik

Szijjártó podkreślił, że najlepszym rozwiązaniem kryzysu energetycznego w Europie jest rozbudowa mocy elektrowni jądrowych, gdyż elektrownie jądrowe mogą tanio i bezpiecznie produkować duże ilości energii elektrycznej. Ponadto dodał, że energetyka jądrowa jest bardzo przyjazna dla środowiska, o czym świadczy fakt, że rozbudowa elektrowni jądrowej Paks na Węgrzech zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 17 mln ton rocznie.

– Pomoże nam to jak najszybciej wykorzystać te nowe technologie w naszych krajowych planach energetycznych – wyjaśnił minister spraw zagranicznych.

Péter Szijjártó ostrzegł swojego odpowiednika w polityce, że w Europie „nadal podejmowane są poważne ideologiczne i motywowane politycznie wysiłki mające na celu powstrzymanie rozwoju energii jądrowej”.

– Zarówno dla Węgier, jak i Słowacji energia jądrowa odgrywa ważną rolę w bezpieczeństwie dostaw energii. Wycofywanie się z energetyki jądrowej byłoby sprzeczne z naszymi interesami narodowymi – powiedział Dovhun.

Energia jądrowa jest rozwiązaniem kryzysu energetycznego w Europie i dobrą wiadomością jest to, że możemy teraz koordynować nasze wysiłki w tym zakresie z naszymi sąsiadami.

– Branża przechodzi niezwykły rozwój technologiczny. W naszym interesie leży uczestnictwo w procesie, tak aby móc w przyszłości wykorzystać rozwiązania nuklearne nowej generacji dla zapewnienia bezpieczeństwa naszych dostaw energii – Péter Szijjártó.

Hungary Today / Jacek Perzyński

Héjj: Atom z Rosji na Węgrzech wciąż nie może ruszyć