Węgry sprowadzą ropę z Iranu

3 października 2016, 06:45 Alert

National Iranian Oil Company (NIOC) sfinalizowało umowę dotyczącą dostaw ropy na Węgry dla firmy MOL, o czym poinformował dziennikarzy dyrektor spółki do spraw międzynarodowych  Mohsen Qamsar. Rzecz dotyczy 1 mln baryłek, które poprzez Kanał Sueski mają w przyszłym miesiącu trafić do Madziarów. Przypomnijmy, że w połowie sierpnia Grupa Lotos otrzymała pierwszą dostawę (2 mln baryłek) irańskiej ropy. Dostawy z tego kierunku rozważa również PKN Orlen.

Rozmowy na temat dostaw irańskiej ropy na Węgry były prowadzone od początku roku. W lipcu węgierski gigant energetyczny MOL mówił o dostawach lekkiej ropy na poziomie 40 tys. baryłek dziennie. Wówczas zaznaczył jednak, że obecnie Teheran nie jest w stanie zaoferować Budapesztowi tego rodzaju surowca.

Przypomnijmy, że w porównaniu z lipcem w sierpniu Iran zwiększył poziom eksportowanego wolumenu ropy o 15 procent – do 2 mln baryłek dziennie . Dzięki silnemu popytowi na irańską ropę w Europie oraz Azji Ajatollahowie zwiększyli dzienne wydobycie do 3,8 mln baryłek. Są bliscy osiągnięcia poziomu sprzed nałożenia względem niego międzynarodowych sankcji, czyli 4 mln baryłek na dobę.

Ropa trafi do terminala naftowego Omišalj na chorwackiej wyspie Krk. Następnie za pośrednictwem systemu ropociągów JANAF (Jadranski Naftovod)  przez Chorwację do rafinerii Duna na Węgrzech.Operatorem systemu ropociągu w Chorwacji jest w 75 proc. rząd tego kraju, pozostałymi udziałowcami są fundusze inwestycyjne oraz chorwacka spółka naftowa, INA, której największym udziałowcem jest węgierski MOL.

Czy Iran stanie się nowym graczem na polskim rynku ropy?

Trend/Piotr Stępiński