AtomBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Węgry za tańszy gaz z Rosji blokują sankcje o które walczy Polska

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.Źródło: kormany.hu

Minister spraw zagranicznych Węgier odwiedził Moskwę, by zapewnić więcej gazu z Rosji w niższej cenie, a także zadeklarować blokadę sankcji unijnych na rosyjski sektor jądrowy, o które walczy między innymi Polska.

Peter Szijjarto stojący na czele węgierskiego resortu spraw zagranicznych rozmawiał w Moskwie o dostawach gazu oraz budowie nowego reaktora jądrowego w Paks z rosyjskim Rosatomem. Miał uzyskać gwarancję zwiększenia dostaw przez gazociąg Turkish Stream z pominięciem Ukrainy w razie potrzeby oraz ceny maksymalnej w wysokości 150 euro, czyli około 163 dolarów za metr sześcienny, w czasie gdy gaz na giełdzie kosztuje trzy razy więcej.

W zamian Szijjarto zadeklarował, że będzie blokował sankcje unijne wobec sektora jądrowego Rosji, o które zabiegają Polska, kraje bałtyckie oraz Ukraina. Miałyby dotyczyć rosyjskiego Rosatomu oraz paliwa jądrowego od jego spółki-córki TVEL. Rosjanie budują na Węgrzech nowy reaktor Paks 2, a projekt notuje kolejne opóźnienia. Budapeszt zagroził wetem wobec propozycji sankcji na rosyjski sektor jądrowy.

Szijjarto rozmawiał z prezesem Rosatomu Aleksiejem Likaczewem i zadeklarował, że „dopóki sprawa bezpieczeństwa dostaw ma wymiar fizyczny a nie polityczny, czy to się komuś podoba czy nie, Rosja i współpraca z nią pozostaną kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Węgier”.

Associated Press/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Kaczyński, Orban – dwa bratanki?


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X