Ewakuacja Chevrona z Wenezueli

26 kwietnia 2018, 07:15 Alert

Chevron ewakuuje pracowników z Wenezueli po tym, jak dwóch z nich zostało aresztowanych w ramach czystek w państwowej spółce PDVSA.  

PDVSA. Fot. Wikimedia Commons
PDVSA. Fot. Wikimedia Commons

Ewakuacja

Chevron ewakuował kadrę zarządzającą z Wenezueli po tym, jak reżim w Caracas zatrzymał dwóch jego pracowników – podaje źródło Reutersa. Aresztowania są elementem czystek rozpoczętych przez rząd Wenezueli w ramach walki z korupcją i sabotażem w państwowej spółce PDVSA, w której aresztowano już ponad 80 dyrektorów. Mogą oni odpowiedzieć za zdradę ze względu na to, że nie chcieli przyjąć zamówień na dostawę części zasugerowaną przez władzę. Pracownicy sygnalizowali, że oferta jest droga i niekonkurencyjna. Pomimo zatrzymań, według Reutersa, Chevron nie zamierza opuścić tego kraju.

Sąd

Inny gigant – Conoco Phillips – wygrał sprawę w sądzie przeciwko PDVSA. Wenezuelska spółka ma zapłacić 2,04 mld dolarów za rozwiązanie dwóch joint ventures zajmujących się wydobyciem ropy naftowej po nacjonalizacji sektora w 2007 roku. Wyrok ogłosiła Międzynarodowa Izba Handlowa (ICC). To pierwszy krok na drodze prawnej podjęty przez Conoco w celu uzyskania rekompensaty za aktywa utracone w Wenezueli.

Kryzys

Pogarszająca się kondycja ekonomiczna kraju powoduje niedobory podstawowych dóbr i reglamentacje. Wynika głównie ze spadku cen ropy naftowej na giełdach. Jej sprzedaż stanowi 95 procent wenezuelskiego eksportu. Władze tłumaczą problemy ekonomiczne korupcją i sabotażem, prowadząc czystki w różnych sektorach. Na czele PDVSA stanął generał armii Wenezueli.

Reuters/Wojciech Jakóbik