Kryzys w Wenezueli: spór o spółkę naftową wartą 10 mld USD

28 stycznia 2019, 06:15 Alert
ropa

Citgo szykuje się do obrony przed rządem Juana Guaidó. Wenezuelska spółka rafinująca ropę z siedzibą w Stanach Zjednoczonych poszukuje prawnych sposobów na uchronienie się przed jej ewentualnym przejęciem przez nowy rząd wenezuelski.  

Warte 10 miliardów dolarów CItgo Petroleum w większości należy do państwowego wenezuelskiego koncernu naftowego PDVSA i jest największym zagranicznym aktywem Wenezueli.

Citgo chce przede wszystkim zablokować możliwość usunięcia członków zarządu spółki jak i przejęcia swoich dochodów przez opozycyjny rząd Guaidó.

Żródła agencji Rauters, podają, że Juan Guaidó zamierza powołać nowe władze spółki. Z kolei prezydent Nicolas Maduro stwierdził, że podejmie wszelkie wysiłki by obronić firmę.

Część jej zarządu udała się w zeszłym tygodniu na Bahamy, gdzie w zeszłym roku otwarto jedną z siedzib firmy. Celem wyjazdu było właśnie poszukiwanie prawnych możliwości dalszego funkcjonowania władz Citgo. Prezes spółki, Asdrubal Chavez, który jest kuzynem byłego prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza, został wezwany do Caracas. Z kolei jej wiceprezes udał się do Waszyngtonu na rozmowy o przyszłości Citgo.

Firma działa w Houston, ale jest zarejestrowana w stanie Delaware i należy do wenezuelskiego państwa. Rafinuje 750 000 baryłek ropy dziennie i jest największym w Stanach Zjednoczonych importerem wenezuelskiej ropy.

Według danych podanych przez Citgo, przez pierwsze 9 miesięcy 2018 roku, spółka zanotowała około 500 milionów dolarów przychodu, poziom sprzedaży brutto osiągnął 23 miliardy dolarów. Jej zadłużenie wynosi z kolei 3,4 miliarda dolarów, ale tę informację ujawnili jej wierzyciele.

Citgo jest również gwarantem spłaty zadłużenia wobec Moskwy, na wypadek, gdyby Wenezuela nie była w stanie oddawać swojego zadłużenia poprzez wysyłkę do Rosji ropy naftowej. Jednak nie tylko Rosja może chcieć zaspokajać swoje roszczenia poprzez przejęcie Citgo, ponieważ aktywa spółki może również przejąć kanadyjski koncern wydobywczy Crystallex International, w poczet długu, który ma wobec niego Wenezuela, o czym pisaliśmy już na łamach BiznesAlert.pl.

Reuters/Joanna Kędzierska

Wenezuelski gigant naftowy PDVSA dostaje kolejne ciosy od zagranicznych partnerów handlowych