Wenezuelska opozycja szuka sposobu na opłacenie wierzycieli obligacjami PDVSA 

8 maja 2019, 14:30 Alert

Wenezuelski opozycyjny parlament, Zgromadzenie Narodowe Wenezueli, na czele z jego liderem Juanem Guaidó, zezwoliło we wtorek na wypłatę odsetek od zaległych obligacji, aby móc uchronić Citgo, czyli najważniejszą rodzimą spółkę, działającą za granicą przed wierzycielami. 

Juan Guaido i Nicolas Maduro. Fot. Wikimedia Commons
Juan Guaido i Nicolas Maduro. Fot. Wikimedia Commons

Odsetki w wysokości 71 mln USD zostaną opłacone obligacjami państwowej spółki naftowej PDVSA, która jest zabezpieczona udziałami w spółce zależnej, czyli amerykańskiej rafinerii Citgo Petroleum. Jeśli płatności nie zostaną dokonane, może to skłonić wierzycieli do podjęcia próby przejęcia połowy udziałów Citgo.

Administracja wenezuelskiego prezydenta Nicolasa Maduro zabezpieczyła obligacje PDVSA na 2020, rok, aby uniknąć utraty Citgo, jednocześnie generując dodatkowy dług w wysokości 9 miliardów dolarów. 

Jednakże ostatnia wypłata odsetek, która miała nastąpić 27 kwietnia, pozostaje nieuregulowana.  PDVSA ma 30-dniowy okres karencji na dokonanie płatności, zanim wierzyciele zajmą udziały. 

Wenezuelska opozycja deklaruje, że obligacje zostaną spłacone za pomocą środków, zamrożonych przez USA z powodu nałożonych na reżim Maduro sankcji. Opłata zadłużenia za pomocą obligacji PDVSA jest w tym momencie jedyną opcją, która pozwala chronić Wenezueli jej zagraniczne aktywa. 

Posiadacze obligacji w 2020 r. nie są jedynym zagrożeniem dla Citgo. Również kanadyjska spółka wydobywcza Crystallex próbuje przejąć jej udziały jako rekompensatę za niewypłacone dotychczas, a przyznane jej przez sąd arbitrażowy odszkodowanie, po tym, jak Wenezuela wywłaszczyła Crustallex z projektu, pozwalającego firmie wydobywać złoto.

Wenezuela zadeklarowała również, że część Citgo będzie zabezpieczeniem pożyczki, udzielonej jej przez Rosję na sumę 1,5 mld dolarów.

Reuters/Joanna Kędzierska