font_preload
PL / EN
Alert 29 marca, 2019 godz. 6:45   

USA grożą nowymi sankcjami za handel ropą z Wenezuelą

081119-N-0075S-006 Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons

Amerykanie poinstruowali firmy naftowe i traderów, że powinny zakończyć transakcje z Wenezuelą, jeżeli nie chcą zostać objęte sankcjami – ustalił Reuters.

USA wprowadziły sankcje wobec sektora naftowego Wenezueli po tym, jak reżim Nicolasa Maduro nie uznał wyboru nowego prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe. Nazywa się on Juan Guaido i ma poparcie Waszyngtonu. Natomiast Maduro cieszy się poparciem Moskwy i nie zamierza ustępować. Wykorzystuje do tego celu m.in. współpracę naftową z Rosją i innymi państwami, które nadal chcą kupować jego ropę.

Amerykanie chcą ograniczyć dostawy benzyny i produktów ropopochodnych używanych do rozcieńczania ciężkiej ropy wenezuelskiej. Jakiekolwiek bezpośrednie i pośrednie transakcje z PDVSA mają być teraz objęte sankcjami.

Reuters przypomina, że eksport ropy naftowej i paliwa z Wenezueli spadł z 1,5 mln baryłek dziennie przed sankcjami do 920 tysięcy w pierwszym miesiącu sankcji. Rosjanie zapowiadają utrzymanie wsparcie reżimu Maduro. Amerykanie wezwali ich do wycofania kontyngentu wojskowego z Wenezueli, ale Moskwa odmówiła.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Kędzierska: PDVSA próbuje uniknąć sankcji USA związanych z kryzysem w Wenezueli