Westinghouse i Bechtel, partnerzy Polski przy budowie jej pierwszej elektrowni jądrowej, zorganizowali sympozjum dla lokalnych dostawców. Spotkanie miało przybliżyć możliwość udziału polskich firm w instalacji amerykańskich reaktorów AP1000 na Pomorzu.
20 lutego 2024 roku w Krakowie Westinghouse Electric Company, Bechtel oraz Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska (IGEOŚ) gościli ponad 170 uczestników z 74 firm podczas Dnia Dostawców (Supplier Day). Wydarzenie było kolejną okazją do zaprezentowania dostawcom możliwości i warunków udziału w projekcie AP1000 realizowanym dla Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ), państwowej firmy odpowiedzialnej za budowę elektrowni jądrowych w Polsce – informuje Westinghouse Polska.
Plan działania i listy intencyjne
Podczas wydarzenia przedstawiciele PEJ zaprezentowali uczestnikom aktualny status projektu, a konsorcjum Westinghouse i Bechtel nakreśliło możliwości dostarczania elementów elektrowni i usług dla polskiego łańcucha dostaw. Przedstawiono również ogólny zarys planu budowy trzech reaktorów AP1000, które powstaną w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w północnej Polsce.
Westinghouse podpisał listy intencyjne z 32 polskimi dostawcami dotyczące współpracy przy budowie elektrowni.
– Jest to już siódme wydarzenie dla dostawców zorganizowane w Polsce przez Westinghouse i Bechtel, aby umożliwić lokalnym dostawcom maksymalne wykorzystanie ich doświadczenia i kompetencji w obszarze zarówno budowlanym, jak i mechanicznym i elektrycznym przy realizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce oraz innych obiektów jądrowych w regionie. […] Realizacja projektu budowy floty niezawodnych i bezpiecznych reaktorów AP1000 to inwestycja, która przełoży się na dziesiątki miliardów złotych wydanych w Polsce, tworząca tysiące miejsc pracy w fazie przygotowawczej i wykonawczo-montażowej, a także ponad tysiąc wysokopłatnych, wykwalifikowanych stanowisk związanych z utrzymaniem ruchu elektrowni w okresie jej eksploatacji – oświadczył Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Polska.
– Ogromny potencjał tego projektu ilustrują liczby. Do budowy pierwszej elektrowni w Polsce potrzebnych jest między innymi ponad pół miliona metrów sześciennych wysokiej jakości cementu, 39 tysięcy ton stali, czy 300 kilometrów rur. Dlatego wspieramy polskich przedsiębiorców w poszerzaniu wiedzy na temat tego projektu i konsekwentnie organizujemy spotkania z nimi. Bardzo cieszy nas rosnące zainteresowanie tymi wydarzeniami. Do końca ubiegłego roku w Supplier Day wzięło udział łącznie 1000 uczestników, a prawie 700 polskich firm zarejestrowało się w naszym portalu iSupplier. To potwierdza nasze zaangażowanie w rozwój polskiego przemysłu jądrowego i budowę pierwszej elektrowni jądrowej w kraju – powiedział Leszek Hołda, prezes Bechtel Poland.
Westinghouse to projektant reaktorów jądrowych AP1000, które mają stanąć w pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Bechtel specjalizuje się natomiast w inżynierii, budownictwie i zarządzaniu projektami w energetyce. Jego usługi obejmują wszystkie etapy inwestycji, od wstępnego planowania, po uruchomienie i eksploatację.
Jędrzej Stachura
Pomysł na atom z Koreą wygaśnie za kilka miesięcy. PGE nie wie, czy zabierze ją do Bełchatowa