AtomEnergetyka

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Podpisanie umowy między Westinghouse i Energoatomem. Fot.: Energoatom

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na Ukrainie. Amerykańska spółka jest partnerem Polski przy powstającej elektrowni jądrowej.

Porozumienie zostało podpisane podczas konferencji na rzecz odbudowy Ukrainy we Włoszech. Jak deklarują strony, współpraca poprawia bezpieczeństwo dostaw paliwa do ukraińskich elektrowni, które korzystają z technologii VVER od Westinghouse.

Umowa podpisał pełniący obowiązki Energoatomu Petro Kotin i Aziz Dag, wiceprezes Westinghouse ds. globalnego biznesu paliwowego. W spotkaniu wziął również udział German Galuszczenko, minister energii Ukrainy. W ramach porozumienia, w zakładach AtomEnergoMash (spółki stowarzyszonej z Energoatomem) powstaną linie montażowe elementów paliwowych VVER-1000.

Jak podaje Westinghouse, ostateczna umowa zostanie podpisana w niedalekiej przyszłości. Na początku 2025 roku amerykańska firma zatwierdziła AtomEnergoMash jako kwalifikowanego dostawcę do produkcji głowic górnych i dolnych dla zestawów paliwowych VVER-1000.

Licencja udzielona przez Westinghouse. Fot.: Energoatom

Ukraińsko-amerykańskie partnerstwo

– Jesteśmy dumni, że możemy rozwijać nasze silne partnerstwo i wspólne zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego w Ukrainie – powiedział Tarik Choho, prezes Westinghouse ds. paliwa jądrowego. – Westinghouse ma imponujące osiągnięcia w projektowaniu paliwa jądrowego VVER, które jest wykorzystywane w elektrowniach jądrowych VVER-1000 i VVER-440 w Ukrainie, które potwierdzają dwie dekady wyjątkowej wydajności operacyjnej. Nasze najlepsze w swojej klasie zestawy paliwowe pomagają Ukrainie i innym krajom zmniejszyć zależność od rosyjskich łańcuchów dostaw paliwa jądrowego i budować przyszłość wolną od emisji dwutlenku węgla – dodał.

Westinghouse wybuduje na Ukrainie dziewięć reaktorów AP1000. Ta sama technologia została również wybrana w pierwszej polskiej elektrowni jądrowej powstałej na Pomorzu. Obecnie na świecie działa sześć reaktorów AP 1000, dwanaście jest wbudowanie a sześć kolejnych figuruje w planach objętych kontraktem. Do 2030 roku ma działać 18 jednostek w m.in. Polsce, Ukrainie, Bułgarii, Wielkiej Brytanii i Ameryce Północnej.

Westinghouse / Marcin Karwowski


Powiązane artykuły

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...
Japonia-USA. Źródło: Picryl

Więcej niż energia: LNG w relacjach Japonia-USA 

Japonia jest drugim na świecie największym importerem skroplonego gazu ziemnego (LNG), a surowiec ten stanowi ważne źródło energii dla tego...
Warszawa, 17.07.2025. Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Warszawie, 17 bm. (sko) PAP/Marcin Obara

Senatorowie poparli mocniejszą liberalizację przepisów dla wiatraków

Prace parlamentarne nad rządowym projektem ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych są na finiszu. Najpóźniej w przyszłym tygodniu Sejm...

Udostępnij:

Facebook X X X