Wicekanclerz Niemiec popiera Nord Stream 2

21 grudnia 2015, 11:00 Alert

(FAZ/Reuters/Teresa Wójcik)

fot. Gaz-System

W niedzielnym wydaniu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) zamieszczono wypowiedź wicekanclerza Niemiec Sigmara Gabriela, który stwierdził, że Nord Stream 2 może być bardzo opłacalny nie tylko dla Niemiec, ale też dla Francji i innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Niemcy są zdecydowanie zainteresowane, aby projekt tego gazociągu Nord Stream-2 został zrealizowany. – Zgadzam się z opiniami, że ta inwestycja będzie służyć niemieckim interesom. Tu zgadzam z panią kanclerz – stwierdził wicekanclerz Gabriel.

Jednocześnie – powiedział – istnieje kilka „warunków politycznych”, które muszą być spełnione, aby projekt został zrealizowany.W szczególności Rosja musi „zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Europy Wschodniej” i stosować się do przepisów europejskich w realizacji projektu. Gabriel zapewnił, że strona rosyjska bierze te warunki pod uwagę i „szuka konstruktywnych rozwiązań.”

Projekt Nord Stream 2 docelowo będzie się składać z dwóch linii gazociągu podmorskiego, o łącznej przepustowości 55 mld m3 gazu rocznie. Surowiec będzie transportowany z Rosji do Niemiec pod dnem Morza Bałtyckiego. Projekt ma wykonać konsorcjum, w którym 51 proc. udziałów będzie mieć Gazprom, po 10 proc. niemiecki E.ON i BASF / Wintershall, oraz brytyjsko-holenderski Shell i austriacki OMV. Ostatni udziałowiec, francuski ENGIE – ma 9 proc. udziałów.