Jak poinformował dziennikarzy po spotkaniu z wicekanclerzem Niemiec Sigmarem Gabrielem rosyjski minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Uljukajew, podczas wizyty niemieckiego polityka w Rosji rozmawiano o realizacji kilku dużych projektów infrastrukturalnych.
Dzień wcześniej Uljukajew brał udział w spotkaniu rosyjskiej oraz niemieckiej delegacji na czele z prezydentem Władimirem Putinem i wicekanclerzem Sigmarem Gabrielem.
– Rozmawiano o tak dużych projektach, jak Nord Stream 2, czy magistrala kolejowa dużej prędkości Moskwa-Kazań. Omówiono je zarówno z punktu widzenia ich finansowania, jak i udziału w realizacji prac. Mówiliśmy o tym wczoraj i dzisiaj. Poruszyliśmy również temat gazociągu OPAL – powiedział Uljukajew.
OPAL to lądowa odnoga Nord Stream w Niemczech, która ciągnie się od punktu wejścia w Greifswaldzie wzdłuż linii Odry do Czech. Gazprom chciałby uzyskać prawo do wyłącznego użytkowania całej jego przepustowości na mocy zwolnienia z regulacji trzeciego pakietu energetycznego. W przeszłości Komisja Europejska udzieliła mu zwolnienia dla 50 procent mocy magistrali. Obecnie firma zabiega o zgodę dla pozostałych 50 procent.
Uljukajew nie odpowiedział na pytanie czy rozmawiano na temat sankcji. Przypomnijmy, że przed wylotem do Moskwy Gabriel zaapelował o stopniowe zniesienie nałożonych w związku z agresją na Krymie na Rosję sankcje.
Wicekanclerz Niemiec odwiedza Rosję z dużą częstotliwością. Już wcześniej rozmawiał z Moskwą o współpracy gospodarczej oraz spadających obrotach handlowych między państwami. Nie zabrakło wówczas tematu budowy kontrowersyjnego projektu gazociągu Nord Stream 2. Sigmar Gabriel jest jednym z głównych orędowników jego realizacji. Już wcześniej deklarował poparcie dla inwestycji Gazpromu zapowiadając, że doprowadzi do ograniczenia możliwości Komisji Europejskiej „mieszania się do tej sprawy”.
Co ciekawe, w trakcie obecnej wizyty Gabriela w Rosji rzecznik Gazpromu Sergiej Kuprianow powiedział, że koncern zamierza poinformować o uzgodnieniach z europejskimi partnerami przy realizacji projektu budowy gazociągu Nord Stream 2 w trakcie Międzynarodowego Forum Gazowego w Petersburgu 4 października. Nie wiadomo, czy deklaracja była skoordynowana z uczestnikami spotkania rosyjsko-niemieckiego.
RIA Novosti/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński