AktualnościBezpieczeństwo

Wiceszef MON: kontrakt na bojowe wozy piechoty Borsuk to nawet nie kwestia tygodni, a dni

BWP Borsuk. Źródło: Polska Grupa Zbrojeniowa

BWP Borsuk. Źródło: Polska Grupa Zbrojeniowa

Zdaniem wiceszefa MON Pawła Bejdy podpisanie kontraktu na bojowe wozy piechoty Borsuk to nie kwestia miesięcy ani nawet tygodni, a dni. Jak wskazał, obecnie negocjacje dotyczą tylko ceny.

O umowę na bojowe wozy piechoty Borsuk wiceszef MON Paweł Bejda został zapytany podczas czwartkowego briefingu prasowego w siedzibie resortu.

– Jeżeli chodzi o Borsuka, to tu jest tylko jeden, jedyny element, który został (do negocjacji – PAP): cena – odparł wiceminister. Podziękował przy tym Agencji Uzbrojenia, która ogląda “każdą jedną złotówkę”, zanim podpisze kontrakt.

– Tutaj rozmowy jeszcze się toczą, dlatego że Polska Grupa Zbrojeniowa zwrócił się do swoich podwykonawców, negocjując ceny dostaw poszczególnych elementów składowych do Borsuka – wskazał. Wiceminister dodał, że jego zdaniem podpisanie tego kontaktu to już nie kwestia miesięcy, może nawet nie tygodni, tylko kwestia dni.

Bojowy wóz piechoty Borsuk ma docelowo stać się jednym z podstawowych typów sprzętu wykorzystywanych przez polską armię – umowa ramowa zawarta na początku 2023 r. przewiduje dostawę ok. 1400 sztuk w różnych wersjach. Wozy bojowe piechoty to jedne z najważniejszych i najliczniej wykorzystywanych w armiach całego świata maszyn – służą do transportu, ochrony i wsparcia żołnierzy piechoty na polu walki.

Obecnie w Wojsku Polskim wciąż na masową skalę wykorzystywane są wozy BWP-1, czyli skrajnie przestarzałe poradzieckie konstrukcje z lat 60. Takie wozy są powszechnie używane przez obie strony konfliktu w Ukrainie – pewna liczba polskich BWP-1 została przekazana jako wsparcie dla Ukraińców – niemniej jednak ich możliwości w żadnym stopniu nie przystają do warunków na współczesnym polu walki.

Zastąpić przestarzałych maszyn mają Borsuki, a w przyszłości także projektowane cięższe maszyny. Borsuk to polska konstrukcja, stworzona w Hucie Stalowa Wola. “Pływająca” – tzn. dostosowana do pokonywania przeszkód wodnych – konstrukcja składa się z uniwersalnej, modułowej platformie gąsienicowej (UMPG), czyli opancerzonego podwozia przeznaczonego do transportu szóstki żołnierzy, oraz bezzałogowej, zdalnie sterowanej wieży ZSSW-30, uzbrojonej w armatę automatyczną Bushmaster Mk.44S, karabin maszynowy UKM-2000C oraz wyrzutnie kierowanych przeciwpancernych pocisków Spike.

Jak informowało MON, pierwsze zamówione dla Wojska Polskiego Borsuki mają trafić przede wszystkim do jednostek 16. Dywizji Zmechanizowanej, której jednostki rozlokowane są przede wszystkim w woj. warmińsko-mazurskim. Mają tam m.in. współpracować z dostarczanymi z Korei Południowej czołgami K2.

Biznes Alert / PAP

BWP Borsuk wyjedzie do Rumunii


Powiązane artykuły

Taki plan ma NATO na wypadek ataku Rosji. “Ekspresowa odpowiedź”

W przypadku rosyjskiego ataku na kraje Sojuszu, NATO zniszczyłoby siły przeciwnika zmasowanym ogniem dalekiego zasięgu – twierdzi były dyrektor departamentu...
Centralny Port Komunikacyjny. Źródło: CPK

Wyrok ws. CPK: Warunki przetargu są zgodne z prawem

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej potwierdza, że warunki przetargu na budowę terminala pasażerskiego Centralnego Portu Komunikacyjnego są zgodne z prawem –...
Jan Grabiec, Michał Kołodziejczak i Czesław Siekierski podczas konferencji prasowej. Źródło: wikimedia

Rekonstrukcja rządu: Kolejny minister kandydatem do zwolnienia?

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w środę ogłosi szczegóły rekonstrukcji rządu. Dwa dni przed oficjalnymi decyzjami, media typują kolejne osoby,...

Udostępnij:

Facebook X X X