Miniony III kwartał 2017 był dobrym okresem w działalności PKN Orlen. Przedsiębiorstwo wyraźnie zwiększyło przychody, zredukowało zadłużenie względem wierzycieli i zwiększyło produkcję, a współpraca z partnerami zza granicy układa się zgodnie. Sprawiło to, że Orlen znalazł się na 43. pozycji w rankingu 250 największych firm energetycznych na świecie publikowanym przez S&P Global Platts, awansując w ciągu roku o 15 miejsc. Przyszłość zatem zapowiada się obiecująco. O szczegółach kierownictwo firmy poinformowało na konferencji prasowej w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych.
Wiceprezes Mirosław Kochalski przedstawił najważniejsze dane finansowe PKN Orlen w III kwartale 2017. Zaznaczył, że do dobrego wyniku przyczyniła się walka z szarą strefą za pomocą pakietu paliwowego i dobre otoczenie makroekonomiczne, jak wzrost PKB w naszym otoczeniu i wzrost sprzedaży ropy – w porównaniu z takim samym okresem w zeszłym roku, wzrosła ona o 10 proc. Dla akcjonariuszy ważny jest fakt wypłaty dywidendy – tym razem Orlen wypłacił 1,3 mld PLN.
Rafał Werpechowski, dyrektor zarządzający ds. planowania i raportowania, przedstawił szczegóły otoczenia makroekonomicznego, które w III kwartale było sprzyjające – wzrosła marża downstream, do czego dołożył się coraz mocniejszy kurs złotego wobec dolara. Solidny wzrost gospodarczy na wszystkich rynkach, na których funkcjonuje PKN Orlen (m. in. Polska, Litwa, Niemcy, Czechy) również był tu istotnym czynnikiem. PKN Orlen przyniósł 1,7 mld PLN zysków netto w III kw. i 5,5 mld PLN w skali roku.
Sprzedaż detaliczna
Sprzedaż wzrosła o 11%, do czego przyczyniło się wyeliminowanie szarej strefy wprowadzenie pakietu paliwowego. – Do tej pory szara strefa istniała niejako w ukryciu. Pakiet paliwowy jej uczestników ujawnił i uczynił z nich uczestników rynku, poddając konkurencji. Przyniosło to korzyści dla PKN Orlen – mówił.
Dane ze sprzedaży detalicznej przedstawił Dariusz Grębosz. Powiedział on, że istotnym źródłem dochodów PKN Orlen jest oferta pozapaliwowa, która zanotowała wzrost o 8 proc. – zawdzięcza to 1750 punktom StopCafe, co oznacza wzrost o ponad 100 proc r/r. Nowością jest wprowadzenie usługi car-sharingu, a pojazdy te swoimi paliwami zasila sam Orlen, co daje dodatkowe korzyści. Firma planuje również wprowadzenie usługi wypożyczania rowerów.
Do zjawiska elektromobilności wiceprezes Kochalski odniósł się z rezerwą: – Na naszych stacjach są punkty do ładowania pojazdów elektrycznych, jednak elektromobilność to proces, który w Polsce będzie trwał jeszcze długo – powiedział.
Wydobycie
Średnie wydobycie ropy w III kwartale wzrosło o 18 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. Istotnym faktem w tym kontekście jest oddanie złoża Miłosław E do eksploatacji.
Głównym zagranicznym partnerem PKN Orlen jest Kanada, gdzie przedsiębiorstwo zainicjował wiercenie 6 otworów w celu wydobywania węglowodorów ciekłych i gazowych. Obecnie zasoby PKN Orlen wynoszą 114 milionów boe, z czego 103 miliony pochodzą z Kanady, a 11 milionów z Polski.
Zadłużenie
Obecnie zadłużenie PKN Orlen wynosi 0,6 miliarda złotych i od dłuższego czasu sukcesywnie spada; z kolei dźwignia finansowa spadła do poziomu 1,7 proc.. Zauważalne jest to dla agencji oceniających finansową wiarygodność firmy.
Kochalski odniósł się też do ostatnich turbulencji związanych z karą nałożoną przez Komisję Europejską na Koleje Litewskie w związku z rozmontowaniem drogi kolejowej do rafinerii w Możejkach: – Nie mamy żadnej satysfakcji z tego, że którykolwiek kraj, w którym prowadzimy działalność poniósł kary nałożone przez KE. Obecnie mamy z Litwinami bardzo dobre relacje i wierzymy, że sprawa zakończy się pomyślnie – zakończył Kochalski.