Wielkie szkolenie 34 Brygady Kawalerii Pancernej

4 lutego 2015, 10:03 Alert

(MON)

Żołnierze z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania rozpoczęli szkolenie poligonowe w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań – Karliki.

Jest to pierwsze szkolenie o tak szerokim wymiarze odbywające się w nowej strukturze brygady. Główne zadania ćwiczących żołnierzy to m.in. szkolenie zgrywające załogi w realizacji zajęć taktycznych i ogniowych oraz współdziałanie z innymi rodzajami wojsk.  Nadrzędnym celem pozostaje nadal szkolenie zaawansowane pozwalające na ostateczne przekwalifikowanie  załóg z czołgów 2A4 na 2A5.

Niemieckie czołgi Leopard oraz sprzęt towarzyszący znalazły się w Polsce na podstawie umowy, która została podpisana przez ministrów obrony Polski i Niemiec w listopadzie 2013 roku. Do żagańskiej 34BKPanc docelowo trafi 119 czołgów, w tym 105 w wersji 2A5 oraz 14 w wersji 2A4. Proces przyjęcia całości sprzętu zakończy się w tym roku.

Oprócz czołgów do jednostki trafi także ponad 200 egzemplarzy sprzętu wsparcia i zabezpieczenia. Będą to m.in. wozy zabezpieczenia technicznego oraz pojazdy ciężarowe. Dodatkowo do czołgów dostarczone zostanie specjalistyczne wyposażenie techniczne oraz laserowe symulatory strzelań typu AGDUS.

34BKPanc to jednostka wojskowa przygotowana pod względem logistycznym na przyjęcie nowych czołgów i dodatkowego sprzętu. Dysponuje nowoczesnym zapleczem garażowym oraz obsługowo – naprawczym. Ponadto w garnizonie żagańskim znajduje się jeden z największych w Polsce ośrodków poligonowych – Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań – Świętoszów, który umożliwia szkolenie pododdziałów i oddziałów pancernych.