Wiosna Biedronia oferuje Polakom Zielony Pakiet

9 maja 2019, 11:15 Alert
Robert Biedroń – konwencja wyborcza partii Wiosna
Robert Biedroń - konwencja wyborcza partii Wiosna / fot. Jarosław Roland Kruk / Wikipedia

Jak zapowiedział lider Wiosny Robert Biedroń podczas konferencji w Bełchatowie po wygranych wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz parlamentarnych zaproponuje Zielony Pakiet dla Polski, który ma przynieść nowe miejsca pracy. Ponownie zadeklarował, że chce aby do 2035 roku Polska odeszła od węgla. Sprzeciwił się również budowie elektrowni jądrowej.

Jego zdaniem blokowanie rozwoju odnawialnych źródeł energii to działanie przeciwko polskiej racji stanu. – To przyczynianie się do energetycznego uzależnienia od Rosji, do smogu, który zabija rocznie 45 tysięcy z nas i coraz wyższych rachunków za energię – stwierdził polityk.

Jak zaznaczył Robert Biedroń Wiosna będzie miała odwagę postawić na zieloną energię. – Do 2035 roku odejdziemy od węgla. Jednocześnie stworzymy nowe, wysokiej jakości zielone miejsca pracy. Premierze Morawiecki, dzięki odejściu od węgla zaoszczędzimy 18 mld złotych rocznie. Po erze inwestycji w stadiony i kopalnie czas inwestować w człowieka i jego zdrowie.

Podkreślił przy tym, że nie zamknie żadnej kopalni, ani odkrywki dopóki nie będzie miał pewności, że wszyscy ludzie, którzy tam pracują będą mieli zagwarantowane nowe, bezpieczne miejsca pracy.

– Trzeba być ostrożnym, aby zabezpieczyć mieszkańców tego regionu . Ten rząd nie myśli o przyszłości, bo nie zainwestował w alternatywę. Niedługo w Bełchatowie skończy się węgiel. Trzeba będzie zamknąć kopalnie i elektrownię. Mam nadzieję, że mieszkańcy nie dadzą się omamić, że elektrownia i kopalnia będą funkcjonowało przez 200 lat. Niestety nie będzie bo istnieją pewne ograniczenia naturalne – mówił lider Wiosny.

Odnosząc się do perspektywy budowy elektrowni jądrowej w Bełchatowie stwierdził, że dyskusja na temat budowy atomu w Polsce trwa od wielu lat. – Pomysł budowy elektrowni pojawił się w PRL. Nic z niego nie wyszło. Ogromne pieniądze idą tylko dla działaczy partyjnych. Atomu, jak nie było, tak raczej w najbliższej perspektywy nie będzie. Dużo bezpieczniejsze są OZE, źródła rozproszone. Lepiej inwestować w to, niż mamić ludzi, że energia z atomu będzie lepsza dla tego regionu. Nie ma planów i możliwości, żeby powstała tutaj elektrownia jądrowa – powiedział.

Piotr Stępiński