Polskie firmy przemysłowe z branży fotowoltaicznej połączyły siły i podpisały wspólną deklarację o współpracy w ramach Panelu Producentów Urządzeń Fotowoltaicznych „Przemysłowy Panel PV”. Edyta Witkowska-Grześkiewicz, pełnomocnik zarządu ds. fotowoltaiki z Bruk-bet Solar, mówiła o zasadności produkcji komponentów fotowoltaicznych w Polsce podczas Konferencji Instytutu Energetyki Odnawialnej „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020″.
Aspekt produktowy
Przedstawicielka Bruk-bet Solar, czołowego polskiego producent modułów fotowoltaicznych i BIPV podkreśliła, że taka zasadność nie powinna być podważana. – Prawdą jest, że komponenty pochodzenia azjatyckiego są często spotykane w bardzo niskich cenach. My jako producent krajowy staramy się zawsze patrzeć na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim na aspekt produktowy, pod względem sprawności, gwarancji, które dają dużą jakość produktu – powiedziała Witkowska-Grześkiewicz.
Panelistka wskazała także, że alokacja produkcji poza UE powoduje często zaburzenia w łańcuchach dostaw oraz zmniejsza bezpieczeństwo ekonomiczne sektora OZE. – Naturalnym jest, że wpływa to negatywnie na fotowoltaikę oraz gospodarkę krajową. Niedawnym przykładem jest sytuacja z pierwszego kwartału 2020 roku, gdzie zostały przerwane łańcuchy dostaw, co miało przełożenie na branżę. Musimy eliminować takie zakłócenia, abyśmy nie utracili zdolności produkcyjnej – powiedziała przedstawiciela Bruk-Bet Solar.
IEO: Polska może uzyskać 2,5 GW mocy w energetyce słonecznej w 2020 roku
Witkowska-Grześkiewicz wskazała, że obecnie producenci mają jednak duży udział w europejskiej produkcji modułów fotowoltaicznych – około 10 procent i mają się bardzo dobrze w porównaniu do producentów z innych krajów europejskich. – Jako Bruk-bet Solar jesteśmy na rynku już kilka lat. Nasze wyprodukowane moce wytwórcze sięgają ponad 780 MW, co jest sporym dorobkiem, przy sprawności 20,32 procent. Nie możemy stricte przepisywać rozwoju technologicznego wyłącznie krajom azjatyckim. Ten wyścig się toczy, Chiny oczywiście inwestowały i inwestują w rozwój technologiczny fotowoltaiki – podkreśliła.
Dodała, że Przemysłowy Panel PV powstał z inicjatywy IEO i przystąpiło kilka firm produkcyjnych, które dziś realnie patrzą na biznes. – Mimo, że nasze zdolności produkcyjne na skalę krajową są dosyć wysokie, to chcemy się rozwijać, aby móc wychodzić szerzej poza granicami kraju. Szukamy koalicji i wsparcia. Uważamy, że rozmowa z innym producentami z Europy jest warta przedyskutowania, mamy różne technologie i jest możliwości wyspecjalizowania się w danej dziedzinie. Dalej jest miejsce na moce wytwórcze pod względem technologicznym. Inicjatywa Przemysłowy Panel PV jest zgodna z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu – powiedziała Witkowska-Grześkiewicz.
Opracowała Patrycja Rapacka
IEO: Polska może uzyskać 2,5 GW mocy w energetyce słonecznej w 2020 roku