Włochy są niezależne od gazu rosyjskiego i europejskich cen błękitnego paliwa

3 sierpnia 2022, 06:45 Alert

Włoski regulator energetyczny ARERA (Autorità di Regolazione per Energia Reti e Ambiente) podał do wiadomości, że od pierwszego października 2022 roku taryfa za gaz obowiązująca w tym kraju nie będzie oparta na cenie referencyjnej Unii Europejskiej zależnej od cen na holenderskiej giełdzie. Ceny na rynku włoskim będą powiązane bezpośrednio z włoskimi kontraktami gazowymi.

Zawór gazowy. Źródło: freepik
Zawór gazowy. Źródło: freepik

Prezes ARERA Stefano Besseghini zakomunikował oficjalnie, że w ciągu ostatniego miesiąca Włochy bardzo zwiększyły swój import LNG i będą kontynuować te dostawy. Dzięki temu włoskie magazyny gazu są pełne, a Rzym będzie prowadzić politykę cen gazu niezależnie od Brukseli.

Citigroup ocenia, że Włochy osiągnęły pełną samodzielność gazową i zrównoważono relacje popytu-podaży na krajowym rynku gazu. – Kraj ma zapewnione bezpieczeństwo energetyczne – stwierdza Citigroup. – A ceny gazu trwale spadną. Także na rynku towarów konsumpcyjnych oraz na rynku paliw – podkreślają analitycy Citigroup. Ceny kontraktów gazowych na holenderskiej giełdzie w Amsterdamie są ceną referencyjną obowiązującą w UE. Wzrosły one w tym roku ponad dwukrotnie, co decydująco wpływa na ogólny kryzys energetyczny w Europie.

Kilka państw członkowskich, w tym Włochy, które mając alternatywne źródła dostaw m.in. LNG z Algerii, jak okazuje się, mogą być zupełnie niezależne zarówno od Rosji, jak i od ratunkowego projektu Unii Europejskiej. Prezes ARERA zapowiedział, że Włochy nie ograniczą zużycia gazu o 15 procent od 1 sierpnia do 31 marca 2023 roku.

Tymczasem w Niemczech magazyny gazu są zapełnione w 69 procentach, a niemieckie gospodarstwa domowe już oszczędzają energię. Firmy dystrybutorskie przygotowują się do przeniesienia zwiększonych kosztów gazu na klientów.

Według szefa Federalnej Agencji Sieci Klausa Müllera każdego dnia do niemieckich magazynów dodaje się około 0,4 procentowego. W Niemczech już obecnie zużycie gazu ziemnego zmniejszyło się o 15 proc. Spadek spowodowany jest przede wszystkim wysokimi cenami. W Kolonii od 1 października klienci jednego Uniperu będą musieli zapłacić 2,3 razy więcej za gaz. Firma RheinEnergie ogłosiła 2 sierpnia nową taryfę, w której kilowatogodzina kosztuje teraz 18,30 centa, gdy w sierpniu ub. r. kosztowała 7,87 centa. Według obliczeń BILD, przeciętne gospodarstwo domowe, które w zeszłym roku zapłaciło za roczne zużycie gazu 960 euro, w tym roku będzie musiało zapłacić 2002 euro.

Tymczasem – podkreśla Citigroup – dla Włoch ryzyko zimy bez gazu ziemnego i ogromne rachunki za gaz przestały istnieć.

ARERA/Citigroup/Teresa Wójcik

Gazprom zmniejsza dostawy gazu do Włoch o jedną trzecią