Włosi chcą dostarczać śródziemnomorski gaz do Europy

27 października 2015, 08:00 Alert

(Neftegaz.ru/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński/Teresa Wójcik)

Gazociąg East Med. Źródło: Defence Greece.

Włochy zaproponowały Izraelowi oraz Egiptowi udział we wspólnym projekcie wydobycia oraz dostaw gazu do Europy.

Jak informuje portal Neftegaz.ru, w tym tygodniu przylecą do Izraela przedstawiciele kierownictwa włoskiej spółki energetycznej Eni. W ramach wizyty jest planowane spotkanie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu oraz ministrem energetyki Yuvalem Steinitzem. Oczekuje się, że strony omówią możliwość dostaw gazu do Europy. Należy przypomnieć, że niedawno kwestia ta była podniesiona na spotkaniu Netanjahu z premierem Włoch Matteo Renzi.

Warto przypomnieć, że egipski prezydent Abdel Fattah Al-Sisi zwrócił się do spółki Eni oprzyspieszenia eksploracji niedawno odkrytego złoża gazu Zohr o czym poinformował rząd w Kairze w swoim oświadczeniu prasowym z 18 października.

Al-Sisi spotkał się w stolicy Egiptu z dyrektorem generalnym włoskiego koncernu Claudio Descalzim, aby rozmawiać o aktywności Eni nad Nilem.Podczas spotkania Descalzi zaprezentował egipskiemu prezydentowi plan rozwoju złoża Zohr. Strony potwierdziły zaangażowanie na rzecz przyspieszenia terminu rozpoczęcia wydobycia – poinformowała włoska spółka w oddzielnym oświadczeniu.

Ponadto rozmawiano o możliwości stworzenia hubu gazowego we wschodniej części Morza Śródziemnego, dzięki rozbudowie infrastruktury niezbędnej do rozwoju eksportu gazu z nowoodkrytego złoża na rynki światowe.

Jak informował 31 sierpnia BiznesAlert.pl włoski koncern energetyczny Eni oficjalnie potwierdził, że jego ekipa poszukiwawcza odkryła „największe pole gazowe na Morzu Śródziemnym, na terytorialnych wodach Egiptu. Być może złoża gazu na tym polu wynoszą nawet 850 mld m3 surowca, co mogłoby wystarczyć na pokrycie całego zapotrzebowania Egiptu na gaz przez ponad 10 lat. Pole rozciąga się na 100 km2 dna morskiego.