WN: Czy Czyste Powietrze przejdzie dobrą zmianę?

1 lipca 2019, 18:00 Środowisko

Na początku lipca zapaść ma ostateczna decyzja w sprawie zmian w programie termomodernizacji i wymiany pieców Czyste Powietrze. Od tego Bruksela uzależnia przyznanie na ten program unijnych funduszy. Czy dojdzie do porozumienia z Komisją? Presja w rządzie jest duża – pisze Magdalena Skłodowska z portalu WysokieNaiecie.pl.

Smog nad Krakowem / fot. Wikimedia Commons
Smog nad Krakowem / fot. Wikimedia Commons

Rozmowy Warszawy z Brukselą na temat finansowania termomodernizacji domów jednorodzinnych i wymiany pieców wchodzą w decydująca fazę. Uruchomiony we wrześniu ubiegłego roku program Czyste Powietrze ma być głównym orężem w walce ze smogiem, ale  na razie działania toną w biurokracji Wojewódzkich Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski o skorzystanie z dotacji złożyło kilkadziesiąt tysięcy Polaków, jednak liczba podpisanych umów jest kilkakrotnie niższa, a wypłaty jeszcze mniejsze. Na ocenę wniosku czeka się miesiącami, w dodatku pieniądze mogą być wydawane nieefektywnie – wynika z najnowszego, skróconego raportu Banku Światowego.

To musi się zmienić i to jeszcze przed nowym sezonem grzewczym – Komisja Europejska postawiła sprawę na ostrzu noża.

Dyplomatyczna odpowiedź na list

Marc Lemaitre, dyrektor generalny Komisji Europejskiej do spraw polityki regionalnej i miejskiej ocenił w liście do polskiego rządu, że obecny program Czyste Powietrze nie kwalifikuje się do uzyskania funduszy unijnych. To fatalna wiadomość, bo w kolejnej perspektywie finansowej Polska będzie starała się o 6-8 mld euro  na walkę ze smogiem. Aby unijne pieniądze na likwidację pieców i termomodernizację szły płynnie i szybko Bruksela chce uwzględnienia rekomendacji Banku Światowego – m.in. uproszczenie procedur programu oraz włączenia gmin i banków do dystrybucji pieniędzy.

Lemaitre oczekiwał odpowiedzi do 21 czerwca i dostał ją z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, ale bardzo ogólną i zdawkową- wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl. Wskazano, że Polska jest zdeterminowana walczyć ze smogiem, a za program Czyste Powietrze odpowiada resort środowiska. Więcej ustaleń miało zapaść podczas wtorkowego spotkania ministra Jerzego Kwiecińskiego z Lemaitrem w Luksemburgu.

Na dywaniku Sasina

List Lemaitra, który wyciekł do mediów, postawił rząd na nogi. W tym tygodniu ma się odbyć narada, co dalej robić. Spotkanie zwołał Jacek Sasin. Ma w nim uczestniczyć nie tylko Kwieciński, ale i Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze, który popiera rozwiązanie proponowane przez ekspertów Banku Światowego. Z kolei kierujący resortem środowiska Henryk Kowalczyk był przeciwny, by do programu dopuścić banki. Jego stanowisko może jednak osłabnąć po gigantycznym zamieszaniu z Brukselą. Woźny ma wsparcie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz. „Jesteśmy gotowi, by program rozszerzyć” – stwierdziła we wtorek radiowej Trójce. Zapewniła, że nie chodzi o odebranie programu Czyste Powietrze NFOŚiGW, ale o rozszerzenie dystrybucji pieniędzy, by obsłużonych wniosków było więcej niż 20 tys.

Co trzeba zmienić? Czy jest możliwość aby zrobić to Szybko i prosto? Odpowiedź w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl