Wodór jako „must have” nowej energetyki. Polska i Japonia o współpracy (RELACJA)

2 marca 2022, 11:00 Energetyka

Technologie wodorowe to kluczowe ogniwo w transformacji energetycznej, zarówno w Polsce jak i Japonii. Szczególnie ważny staje się ich rozwój w kontekście kryzysu tradycyjnej energetyki, związanej z rosyjską agresją w Ukrainie – zgodzili się uczestnicy polsko-japońskiej konferencji „Energy Transformation From Local To Global”, która odbyła się w Warszawie.

Ambasador Japonii w Polsce Akio Miyajima. Fot. Instytut Jagielloński
Ambasador Japonii w Polsce Akio Miyajima. Fot. Instytut Jagielloński

Organizatorami konferencji byli: ambasada Japonii i Instytut Jagielloński. Wzięli w niej udział polscy i  japońscy eksperci rynku energii, przedstawiciele banków finansujących zielone inwestycje, przedsiębiorcy, naukowcy i liderzy opinii, m.in.: ambasador Japonii w Polsce Miyajima Akio, Wojciech Hann, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska, Piotr Wiła, dyrektor zarządzający Banku Santander, Anna Kornecka z Programu Czysta Polska, reprezentanci Stowarzyszenia Hydrogen Poland: Paweł Piotrowicz i Tomoho Umeda (szef Komitetu Technologii Wodorowych KIG), profesor Jun Arima, z Uniwersytetu w Tokio, Keigo Akimoto z  Institute of Innovative Technology for the Earth (RITE).

Wydarzenie zdominował kontekst agresji rosyjskiego reżimu w Ukrainie. Jej bezpośrednim efektem jest destabilizacja rynku energii i wzrost cen.

– Chcę wyrazić wielką solidarność Japonii z Ukrainą i całym narodem ukraińskim. Rosyjska inwazja na jest absolutnie niedopuszczalna (..) Sytuacja w Ukrainie uświadomiła nam, jak strategiczne są teraz kwestie energetyczne. Światowy rynek energii właśnie drastycznie się zmienia – powiedział ambasador Miyajima Akio. 

Ambasador wskazał, że obecnie gospodarki Polski i Japonii opierają się na paliwach kopalnych, więc oba kraje stoją przed podobnymi wyzwaniami, jeśli chodzi o osiągnięcie neutralności klimatycznej.  

– Neutralność klimatyczna 2050 nie będzie możliwa bez strukturalnych zmian na rynku energii. Japońska rządowa strategia „Green Growth Strategy” wskazuje na kluczowe elementy tej transformacji, m.in: wodór, amoniak, energię jądrową, odnawialne źródła energii – dodawał ambasador, podkreślając, że Japonia jest dla Polski ważnym partnerem do współpracy w tej dziedzinie. 

Wojciech Hann, prezes zarządu BOŚ, wskazywał na trzy główne obszary możliwe współpracy między Polską a Japonią: energię nuklearną, OZE oraz wodór. – Wodór jest tu najbardziej obiecujący. BOŚ jest bardzo zainteresowany finansowaniem takich inwestycji. Nie cierpimy na brak pieniędzy, może tylko na brak projektów.

Piotr Wiła, dyrektor zarządzający banku Santander, podkreślał: – Nasz bank chce być liderem finansowania projektów wodorowych i wykorzystujących amoniak jako paliwo. Rozmawiamy z bankami i dużymi firmami w Japonii, widzimy tu ogromne możliwości współpracy.

Eksperci podkreślali nowy kontekst rozmów o energetyce w związku z wydarzeniami na Wschodzie. 

– Kilka dni temu obudziliśmy się w zupełnie nowej rzeczywistości. Pękła bańka  energetycznego bezpieczeństwa. Przyszłość to technologie zielone, które uniezależnią nas od paliw kopalnych z Rosji – mówił prezes Hydrogen Poland (HP) Paweł Piotrowicz.

Tomoho Umeda (wiceprezes HP, szef Komitetu Technologii Wodorowych KIG oraz prezes firmy Hynfra) dodawał: – Polska wydała przez ostatnie 20 lat wydała na paliwa kopalne ok. biliona złotych, z które trafiły głównie do Rosji. Efekt jak zostały wykorzystane, widać dziś na Ukrainie. Musimy natychmiast zatrzymać ten import, przyspieszyć ścieżkę dekarbonizacji i inwestycje w odnawialne źródła. Widzę tu duże pole do współpracy polsko-japońskiej – mówił Umeda. 

Prof. Jun Arima z  Uniwersytetu w Tokio podkreślał konieczność zapewnienia stabilnych źródeł energii w konkurencyjnych cenach. – W Japonii konieczną drogą wydaje się reaktywacja obecnych reaktorów atomowych i budowa nowych elektrowni.  Do tego dochodzi przyspieszenie technologii wodorowych, produkcji amoniaku i ogniw fotowoltaicznych nowej generacji – mówił. 

Rząd Japonii omawia obecnie nowe regulacje, których celem będzie zachęcanie do stosowania amoniaku i wodoru jako źródeł energii – dodał Keigo Akimoto, Institute of Innovative Technology for the Earth.

Ekspertka energetyczna Kamila Tarnacka podkreślała, że w Polsce technologie wodorowe są ściśle związane z rozwojem OZE i taniej energii odnawialnej. Anna Kornecka z Programu Czysta Polska uważa, że Polska ma szanse stać centrum innowacyjności i przyciągać zielone inwestycje, lecz aby tak się stało powinna stworzyć odpowiednie strefy ekonomiczne i gospodarcze.

Dyskusję podsumował Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. – Największe wyzwania dziś to: stabilność dostaw energii, efektywność energetyczna, mix energetyczny oparty na zróżnicowanych technologiach i źródłach, rozwój OZE, który konieczny jest do produkcji amoniaku i wodoru – zaznaczył Roszkowski. 

Konferencja odbyła się 28 lutego w Warszawie w łączonym trybie: stacjonarnym i on-line.

Źródło: Instytut Jagielloński