Financial Times informuje, że Komisja Europejska przedstawi w tym tygodniu wspólną strategię przemysłową, uwzględniającą plany rozwoju wodoru. Mogą do niego dołączyć firmy z Francji i Niemiec. Polacy także interesują się wodorem.
Wodór może stać się paliwem zdekarbonizowanym ciężkiego przemysłu i napędzać jego konkurencyjność pomimo faktu, że konkurencja w Chinach nie prowadzi ambitnej polityki klimatycznej. Europejski sojusz na rzecz wodoru ma działać analogicznie do inicjatywy EU Battery Alliance, w którym znalazła się między innymi Polska, wspierając rozwój rodzącej się branży.
Rozmówcy Financial Timesa nie sprecyzowali jakie technologie wodorowe będą premiowane. Do wyboru jest zielony wodór z elektrolizy zasilanej Odnawialnymi Źródłami Energii, wodór niebieski pochodzący z gazu i inne rozwiązania pozwalające wykorzystać paliwa kopalne, a nawet energetykę jądrową, do pozyskania cennego pierwiastka.
FT podaje, że rozmowy o sojuszu wodorowym przyciągnęły już uwagę francuskiego Air Liquide i niemieckiego Boscha. Polacy także interesują się technologiami wodorowymi i zapowiadają przyjęcie strategii wodorowej. Firmy deklarujące chęć rozwoju tej branży to m.in. PKN Orlen, Grupa Lotos, PGNiG czy KGHM.
Financial Times/Wojciech Jakóbik
Jakóbik: Polska strategia wodorowa i wyścig po Święty Graal energetyki