Media

Wojciech Król z KO nowym członkiem Rady Mediów Narodowych

Poseł KO Wojciech Król, od 5 grudnia 2023 r. członek Rady Mediów Narodowych Fot. Wikipedia

Sejm, większością głosów, powołał posła Koalicji Obywatelskiej Wojciecha Króla na stanowisko członka Rady Mediów Narodowych. Głosowało 256 posłów, przy braku głosów wstrzymujących się, 234 posłów było za, 24 głosowało przeciw. PiS, zgodnie z zapowiedziami poseł Joanny Lichockiej, zbojkotowało głosowanie.

19 listopada br. Wojciech Król został pozytywnie zaopiniowany przez sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu, a w czwartek 5 grudnia br. został powołany przez Sejm na stanowisko członka Rady Mediów Narodowych.

Wybór posła KO, Wojciecha Króla oznacza, że PiS nie ma już większości w RMN.

Procedury

Stało się tak po tym jak 11 października br. Sejm odwołał  popieranego przez PiS Czabańskiego z RMN, który od 2016 r. był jej przewodniczącym.  Zarzucano mu łączenie funkcji w Radzie z tzw. uczestnictwem w podmiocie będącym dostawcą usługi medialnej. Czabański był członkiem Rady Fundacji Lecha Kaczyńskiego, która współpracowała z mediami.

Poseł Urszula Augustyn (KO) podkreśliła 11 października br., „Obowiązkiem Sejmu jest odwołanie Krzysztofa Czabańskiego z funkcji szefa Rady Mediów Narodowych” – powiedziała 11 października br. poseł Urszula Augustyn z KO.

Kompetencje RMN

„Czabański zasiada w Radzie Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. Szef RMN a pośredni wpływ na działalność spółek zależnych od Instytutu Srebrna, Srebrna Media, Geranium, Forum SA, Słowo Niezależne i Telewizji Republika” – zaznaczyła Augustyn cytowana przez PAP.

Według zapisów prawnych Rada Mediów Narodowych jest jedynym organem mogącym powoływać i odwoływać zarządy i rady nadzorcze mediów publicznych.

W nocy z 19 na 20 grudnia 2023 r. rząd Donalda Tuska siłowo przejął polskie media publiczne. Stało się to z pominięciem Rady Mediów Narodowych. Wielu prawników i polityków opozycji uznaje to za bezprawne działanie administracji państwowej.

Co dalej?

Obóz rządzący, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, nie uznaje legalności RMN. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w projekcie nowej ustawy medialne,  zapowiedziało likwidację RMN, do której właśnie został powołany Wojciech Król.

Po zmianach w RMN, w jej skład wchodzi znowu 5 osób. Są to: poseł Piotr Babinetz i poseł Joanna Lichocka z PiS. W RMN zasiada były poseł Lewicy Robert Kwiatkowski. Członkiem Rady jest rownież Marek Rutka, którego w ub. kadencji zgłosił klub parlamentarny Lewicy. Skład RMN uzupełnił wybrany 5 grudnia br. poseł Wojciech Król (KO).

Krzysztof Łoziński


Powiązane artykuły

Wednesday wróci po raz trzeci. Hit Netfliksa doczekał się kolejnego sezonu

Co prawda drugi sezon serialu “Wednesday” zadebiutuje dopiero 6 sierpnia, ale Netflix już oficjalnie ogłosił produkcję jego trzeciej części.

CMWP SDP przeciwko zakazowi wstępu TV Republika na ogłoszenie rekonstrukcji rządu

Zakaz wstępu dla TV Republika na ogłoszenie rekonstrukcji rządu to skandaliczne naruszenie wolności słowa, pluralizmu oraz blokowanie dostępu do informacji...

Raport RSF: polskie media publiczne w głębokim kryzysie niezależności

Polska znajduje się w gronie krajów Unii Europejskiej, w których media publiczne podlegają największej presji politycznej i ekonomicznej - wynika...

Udostępnij:

Facebook X X X