KOMENTARZ
Teresa Wójcik
Redaktor BiznesAlert.pl
Firma PGNiG Termika S.A. podpisała kontrakt z Jastrzębską Spółką Węglową na zakup 100 proc. akcji Spółki Energetycznej „Jastrzębie” S.A. (SEJ). Zdaniem prezesa Grupy Kapitałowej PGNiG, Piotra Woźniaka, to zdobycie prawdziwej perełki. – Ta akwizycja umacnia pozycję Grupy dzięki zwiększeniu ogólnokrajowego zasięgu Termiki. Jest to znaczący wzrost potencjału, który pozytywnie przełoży się na całość Grupy PGNiG, wokół której budujemy sieć spółek – podkreślił prezes Wożniak.
Transakcja kosztowała prawie 372 milionów złotych. Spółka PGNiG Termika zyskała kogeneracyjną firmę energetyczną sprzedającą na rynku rocznie dla prawie 3 tys. odbiorców 1500 TJ ciepła oraz 380 GWh energii elektrycznej. Warto podkreślić, że spółka produkuje tę energię nie tylko z miału, ale też z gazu pochodzącego z odmetanowania kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Surowiec wydobywany jest w znaczącej ilości sięgającej kilkaset milionów metrów sześciennych rocznie. Korzyści wynikają nie tylko zysków finansowych jakie ta spółka generuje. Pozyskiwany metan jest z krajowym surowcem wydobywanym z pobliskich zakładów górniczych. Wyprowadzanie ze złóż węgla metanu sprzyja bezpieczniejszej pracy górników. Nie jest on także emitowany do atmosfery (metan jest dużo większym niebezpieczeństwem dla zachowania klimatu niż CO2). [tt]Technologia wykorzystywania metanu ze złóż węgla jest przemysłową tajemnicą SEJ[/tt]. Łączna moc zainstalowana w silnikach gazowych zasilanych tym paliwem wynosi 29 MWe.
Z kolei [tt]kogeneracja SEJ to produkcja energii elektrycznej i energii cieplnej[/tt], nie tylko do celów grzewczych także do chłodzenia kopalń, gdzie przy wydobyciu z głębokości poniżej 1 tys. m.temperatura przekracza 37. st.C.
Trzeba podkreślić więc, że SEJ nadal będzie dostarczać do JSW niezbędne ilości ciepła, energii elektrycznej, chłodu i sprężonego powietrza. Przy dużym potencjale wzrostu dla innych odbiorców. To rzeczywiście świetne perspektywy, zacieśniające przy tym więzi PGNiG z Jastrzębską Spółką Węglową.