KOMENTARZ
Teresa Wójcik
Redaktor BiznesAlert.pl
Premier stwierdził, że jego rząd uznaje za konieczne jak najlepsze zabezpieczenie dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych. Konieczne jest wg ocen rządu uniezależnienie Polski od importu gazu z Rosji. Skalę zagrożenia na skutek zależności od dostaw rosyjskich w całej pełni poznajemy. Dlatego szczególne znaczenie ma dla rządu 1)gaz łupkowy, 2)gazoport, 3) zbiorniki gazu.
Jeśli chodzi o gaz łupkowy, rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął dwa projekty dotyczące nowej regulacji gospodarki złożami węglowodorów. Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz projekt ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym, o zmianie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin.
Wg słów premiera nowe regulacje przede wszystkim przyspieszą i ułatwią prowadzenie prac poszukiwawczych, rozpoznawczych i wydobywczych. W efekcie ma nastąpić w kraju zwiększenie podaży gazu oraz wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski. Rząd zdecydował się na rozwiązania bardziej przyjazne dla inwestorów, rezygnując z nadmiernego kontrolowania, przeregulowania i „nadregulacje”. Radykalnie będą uproszczone procedury administracyjne. Wprowadzone będą wg słów premiera – weryfikacje inwestorów ubiegających się o koncesje, aby „wyłowić” tych rzetelnych, dysponujących środkami i technologią. Te procedury sa przewidziane w ramach przetargów. Projekt przewiduje tylko jedną koncesję – na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węglowodorów oraz ich wydobywanie ze złoża. Koncesja ta zastąpi trzy obecnie istniejące koncesje: poszukiwawczą, rozpoznawczą i wydobywczą. Realizacja obowiązków wynikających z koncesji określana ma być w harmonogramie rocznym.
Jeśli chodzi o opodatkowanie nowe przepisy zwiększą pobieraną przez państwo renty surowcowej do ok. 40 proc. Czyli poza podatkiem CIT i dodatkowymi daninami publicznymi, inwestorzy w sektorze wydobycia węglowodorów będą płacić dodatkowo dwa podatki. Pierwszy podatek od wydobycia niektórych kopalin, dotyczący wydobycia gazu ziemnego, w tym łupkowego i ropy naftowej nie będzie to podatek dochodowy – stawka będzie zależeć od rodzaju złoża. Stawka podatku w przypadku gazu ziemnego pochodzącego ze złoża konwencjonalnego będzie wynosić 3 proc. wartości wydobytego surowca, a w przypadku gazu pochodzącego ze źródła niekonwencjonalnego (ze skał łupkowych) – 1,5 proc. wartości wydobytego surowca. Stawka podatku dla ropy naftowej pochodzącej ze złoża konwencjonalnego ma wynosić 6 proc. wartości, a dla ropy pochodzącej ze złoża niekonwencjonalnego (łupków) – 3 proc. wartości. Drugi podatek – węglowodorowy (od zysków) – stawka tego podatku ma się kształtować od 0 do 25 proc. i zależeć od relacji przychodów do wydatków. Podatek węglowodorowy i podatek od wydobycia niektórych kopalin dotyczący wydobycia gazu ziemnego, w tym łupkowego, i ropy naftowej – będzie pobierany od początku 2020 r.