AktualnościGospodarka

USA i Chiny wstrzymują wojnę celną na 90 dni

Jamieson Greer, przedstawiciel USA ds. handlu (z lewej) i Scott Bessent, sekretarz skarbu USA (z prawej), podczas konferencji omawiającej weekendowe negocjacje z Chinami w sprawie obustronnych ceł. Zapowiedzieli obniżenie ich na okres 90 dni. Fot.: PAP / EPA / Jean Christophe Bott

Po negocjacjach w Genewie przedstawiciele Waszyngtonu i Chin poinformowali o zmniejszeniu ceł na okres 90 dni. W obu przypadkach zostały obniżone o ponad 100 procent. Zapowiedziano też powołanie inicjatywy w sprawie kontynuowania dialogu między mocarstwami.

Przedstawiciele USA i Chin spotkali się w Szwajcarii, gdzie w sobotę i niedzielę omawiali trwający konflikt handlowy. Do rozmów doszło w Genewie. Pekin reprezentował wicepremier He Lifeng, a Waszyngton sekretarz skarbu Scott Bessent.

Amerykański dyplomata poinformował w poniedziałek, że oba kraje zgodziły się obniżyć wzajemnie cła o 115 procent, na okres 90 dni.

Zgodnie z deklaracją Bessenta będą one obniżone do 30 procent, w przypadku tych pochodzących z Chin, i do 10 procent jeżeli chodzi o amerykańskie.

USA i Chiny zgodziły się na stworzenie „mechanizmu kontynuowania dyskusji na temat stosunków gospodarczych i handlowych”. Przewodzić mu mają wicepremier He Lifeng, sekretarz Besset i przedstawiciel USA ds. handlu Jamieson Greer, który również brał udział w negocjacjach.

Licytacja na cła

Donald Trump na początku kwietnia obłożył cłami kraje, z którymi jego zdaniem, Stany Zjednoczone miały deficyt handlowy. Następnie, zawiesił je na 90 dni, z wyjątkiem tych wymierzonych w Pekin. Chiny odpowiedziały podwyższeniem własnych. Przywódcy obu krajów deklarowali kolejne podwyżki. Ostatecznie USA podwyższyły cło Chinom do 145 procent, w drugą stronę wynosiły one 125 procent.

Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych deklarowali, że konflikt celny ma dodatkowe znaczenie, wywarcie presji na Państwo Środka, aby mocniej zaangażował się w walkę z handlem fentanylem, silnym narkotykiem, do którego składniki mają pochodzić właśnie z Chin.

BBC podaje, że delegacja USA była pozytywnie zaskoczona gotowością Chin do zaangażowania się w ten proces.

Wstrzymanie konfliktu handlowego odbiło się pozytywnie na giełdach. Kontrakty terminowe na Dow Jones Industrial Average wzrosły o ponad dwa procent, a w przypadku S&P 500 o prawie trzy procent.

BBC / Biznes Alert / CNN / Marcin Karwowski


Powiązane artykuły

Japońska flota może pochwalić się bronią, którą do tej pory widywaliśmy jedynie w filmach science-fiction,foto: x/ @HNlEHupY4Nr6hRM

Japonia testuje działa elektromagnetyczne. Broń jak z filmów

Japonia wyprzedziła resztę świata w pracach nad futurystycznym uzbrojeniem. Nowe zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują, że Marynarka Wojenna Japonii...

Bruksela chce by Unia zmniejszyła emisje o 90 procent do 2040 roku

Komisja Europejska zaproponowała w środę wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 rok. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść...

RSV pod mikroskopem – co to za wirus i jak się przed nim chronić 

RSV – pod tym skrótem kryje się wirus, który niemal na pewno nas zakazi. Jak działa, jakie niesie ryzyko i...

Udostępnij:

Facebook X X X