PB: Wojna handlowa USA-Chiny może uderzyć w LNG

25 lipca 2018, 06:45 Alert

Według Paula Wogana, prezesa firmy świadczącej usługi transportu morskiego LNG spółki Gaslog, ewentualne prowadzenie chińskich ceł na amerykańskie LNG wpłynie na światowy rynek tym surowcem – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Metanowiec LNG Clean Ocean w Świnoujściu. Fot. PGNiG

W toczącej się wojnie handlowej z USA, Chiny ostrzegają, że mogą obłożyć cłami również sprowadzany ze Stanów Zjednoczonych LNG. Paula Wogana zwraca jednak uwagę, że w tej sytuacji oprócz USA, strat nie uniknęłyby również Chiny, które przestawiając się na czystszą energię, zwiększyły w ubiegłym roku import LNG o 57 proc.

– Wynikające z ceł wyższe ceny dla odbiorców oznaczałyby niższy globalny popyt na gaz ziemny – powiedział w rozmowie z Bloombergiem cytowany przez „Puls Biznesu” Wogan.

Nasilanie się konfliktu handlowego już obecnie może zakłócać inwestycje w infrastrukturę do eksportu LNG, gdyż Amerykanom trudniej jest zawierać długoterminowe kontrakty z chińskimi odbiorcami tego surowca.

W przypadku wprowadzenia ceł na LNG, ich negatywny wpływ złagodzony będzie przez zamianę kierunków handlu, Chiny będą sprowadzać surowiec z Australii, a inne główne gospodarki azjatyckie, zamiast australijskiego, będą kupować gaz amerykański – uważa Paul Wogan.

Puls Biznesu/CIRE.PL