Wood Mackenzie: Ceny węgla koksującego mogą spaść tak szybko wzrosły

20 stycznia 2017, 10:30 Alert

Ceny węgla koksującego mogą spaść tak szybko jak wzrosły. Cena kontraktu na dostawy węgla spadnie w ciągu czterech kwartałów do 99 USD/tonę – ocenia firma konsultingowa Wood Mackenzie.

Cena dla kontraktu na dostawy węgla koksującego typu hard premium w I kwartale 2017 roku została ustalona na 285 USD/t. W ciągu roku ceny wzrosły więcej niż trzy razy, po tym jak produkcję węgla ograniczyły Chiny, a część kopalń w Australii miała przestoje w produkcji.

Spotowe ceny węgla koksującego, które w listopadzie 2016 r. wzrosły do nawet 308,8 USD/tonę, zaczęły spadać, gdy Chiny znowu zwiększyły wydobycie i obniżyły import. W ubiegłym tygodniu ceny spot spadły do poniżej 200 USD/tonę, pierwszy raz od połowy września, a w czwartek za tonę węgla koksującego trzeba było zapłacić 172,60 USD.

– Gdy wzrosty cen są tak mocne, to i późniejsze spadki są zazwyczaj równie silne. Zniknęła część czynników, które odpowiadały za wybicie cen do rekordowych poziomów – powiedział, cytowany przez agencję Bloomberg, Robin Griffin, dyrektor Wood Mackenzie.

Rządowe prognozy Australii, największego na świecie eksportera węgla koksującego, przewidują średnią cenę kontraktu na dostawy węgla w wysokości 186 USD/t w tym roku i 109 USD/t w roku przyszłym wobec 114 USD/t w 2016 roku.

Analitycy Wood Mackenzie wskazują, że nawet jeśli w przyszłym roku ceny spadną poniżej 100 USD/tonę, to słabszy dolar australijski może pozwolić australijskim producentom na rentowność w lokalnej walucie, a trudniej będą miały spółki wydobywcze z USA.

Polska Agencja Prasowa