WEF: Zielone inwestycje wesprą odrodzenie gospodarcze po koronawirusie

26 stycznia 2021, 06:00 Alert
Farma fotowoltaiczna Taurona w Jaworznie. Fot.: Grupa Tauron
Farma fotowoltaiczna Taurona w Jaworznie. Fot.: Grupa Tauron

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) opublikowało obszerny raport poświęcony zmianom stylu życia przez koronawirusa. Jego fragment jest poświęcony zielonym inwestycjom mającym przyspieszyć odrodzenie gospodarcze.

WEF przyznaje, że pakiety stymulacyjne z czasów kryzysu finansowego 2008-09 nie zawierały komponentu klimatycznego, a w 2020-21 roku wiele z nich jest używanych jako narzędzie przyspieszenia transformacji ku gospodarce bardziej przyjaznej klimatowi.

W tym kontekście został wymieniony Europejski Zielony Ład oraz pakiet wsparcia gospodarczego w Unii Europejskiej wart 880 mld dolarów, z którego jedna trzecia ma finansować cele związane z ochroną klimatu, w tym co najmniej zielone obligacje warte 240 mld dolarów. Kolejnym symptomem mają być deklaracje Chin i Japonii o neutralności klimatycznej do odpowiednio 2060 i 2050 roku, program Zielonego Nowego Ładu w Korei Południowej, plan USA inwestycji dwóch bln dolarów w czyste rozwiązania w sektorze energetycznym, transportowym i budowlanym.

Autorzy raportu stwierdzają, że działania opisane powyżej to odpowiedź na oczekiwania inwestorów, którym coraz bardziej zależy na zrównoważonym biznesie. Ponadto, WEF przyznaje, że kryzys wywołany przez koronawirusa to zjawisko podobne do kryzysu klimatycznego. Ma charakter globalny, rozwija się szybko i systemowo. Z tego względu odpowiedź na nie jest podobna: inwestycje dające większą odporność na zmiany oraz dywersyfikacja łańcuchów dostaw.

Według firmy Black Rock „zielone” inwestycje będą dawać w przyszłości większą stopę zwrotu i perspektywy rozwoju. WEF stwierdza, że firmy zielone mogą napędzać odrodzenie gospodarcze podobnie jak po poprzednim kryzysie robiły to te technologiczne.

World Economic Forum/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Europejski Zielony Ład zwróci się, jeśli uwzględni różnorodność