EnergetykaGaz.

Woźniak: Biuro PGNiG w Londynie zwiększy bezpieczeństwo dostaw

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otworzyło biuro handlowe w Londynie, który jest światowym centrum handlu skroplonym gazem. “Rozważaliśmy kilka lokalizacji – Singapur, Huston, nawet Genewę – ale ostatecznie wybraliśmy Londyn, idąc w poprzek zmian politycznych, które się dokonują” – mówi prezes spółki Piotr Woźniak.

Biuro handlowe PGNiG w Londynie przygotowywane było przez pół roku. “Jeśli w ciągu dwóch lat biuro przyniesie nam oczekiwane wyniki, to pewnie zagnieździmy się tutaj” – zapowiedział Woźniak.

Biuro ma zajmować się handlem LNG na całym świecie. W sytuacjach kryzysowych będzie także mogło zaopatrzyć Polskę w gaz. “W razie awarii, dużego kryzysu, będziemy mieli bardzo wprawne biuro, z którego będzie można wyselekcjonować statek, który można przejąć na morzu, jeszcze przed rozładunkiem w porcie docelowym i na wypadek pilnej potrzeby przekierować do Świnoujścia. Z Warszawy dużo dłużej by to trwało i dużo więcej pieniędzy musielibyśmy zapłacić” – podkreślił Woźniak.

Ale – jak zaznaczył – podstawowym celem londyńskiego biura jest “handel LNG, czyli kupowanie, sprzedawanie i arbitraż cen między poszczególnymi rynkami na całym świecie”.
Położone w samym centrum Londynu biuro będzie w pełni operacyjne do końca pierwszego kwartału br., kiedy do zespołu dołączą nowi traderzy i analitycy ryzyka. Za obsługę operacji w Londynie odpowiada niemiecka spółka zależna PGNiG Supply & Trading GmbH (PST), która zajmuje się obrotem gazem i energią elektryczną w Europie Zachodniej, a szefem londyńskiej placówki został były prezes Towarowej Giełdy Energii Ireneusz Łazor.

Przed końcem lutego PGNiG ma przedstawić nową strategię rozwoju. Podczas ostatniej aktualizacji w kwietniu 2016 roku, grupa podała że chce w perspektywie 2017 r. utrzymać EBITDA, a do 2022 roku planuje zwiększyć go do około 7,4 mld zł. PGNiG utrzymał wówczas zakładany poziom nakładów inwestycyjnych na rozwój organiczny i przejęcia na poziomie 40-50 mld zł, a także podał, że planuje zwiększyć wolumen produkcji ropy i gazu do ok. 55-60 mln boe.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X