EnergetykaGaz.

Woźniak: Dostawy LNG z USA staną się rutyną. Kaczyński: Liczę na stałe dostawy

Dnia 8 czerwca na terenie terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego odbyła się uroczystość odbioru pierwszej dostawy gazu skroplonego z USA do Polski.

Na sali byli obecni przedstawiciele PGNiG, Cheniere Energy i ERU Trading. Cheniere jest dostawcą gazu skroplonego w ramach spotowej umowy z PGNiG. ERU Trading jest pośrednikiem w handlu gazem polskiej spółki na Ukrainie.

– Chcemy aby takie uroczystości stały się rutyną. Chcemy, żeby nie było trzeba świętować dostaw LNG z USA, aby była to codzienność – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak.

– Chcemy, aby te warunki na dostawy gazu, które obecnie mamy, stały się cywilizowane – dodał, odnosząc się do kontraktu długoterminowego z rosyjskim Gazpromem, który jest krytykowany przez polską spółkę. – Chcemy zastąpić portfel dostaw ze Wschodu, o który boimy się cały czas, czy dostawy będą czy nie, na dostawy pewne – powiedział.

– W USA mieliśmy rozmowy z firmą Cheniere. Przyszłość rysuje się bardzo dobrze. Otwieramy rynek dla firm amerykańskich. To wielka możliwość, nie tylko handlowa, ale też polityczna. Chcielibyśmy, aby firmy amerykańskie doceniły te wysiłki – przyznał prezes.

Głos zabrała premier RP Beata Szydło. – To dzień historyczny. Ale takie dni staną się rutyną. Gazoport im. Lecha Kaczyńskiego jest gwarancją bezpieczeństwa Polski i między innymi ten priorytet przyświecał twórcom tej idei powstania terminalu w Świnoujściu – podkreśliła. – Trzeba wymienić dwie osoby: ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którego myśl strategiczna doprowadziła do budowy tego gazoportu, a także prezes Jarosław Kaczyński, który zapewnił na jego realizację środki w czasie kiedy niektórzy wątpili w taką możliwość – dodała.

– Ta inwestycja łączy dwa cele: bezpieczeństwo i rozwój – powiedziała. – Droga, którą wybrał polski rząd jest w dobrym kierunku, ale przede wszystkim jesteśmy skuteczni.

– To także kwestia bezpieczeństwa, niezależności i suwerenności. Odmieniamy to na różne przypadki, bo tak rozumiemy bezpieczeństwo państwa polskiego – powiedziała premier RP.

Odczytano także list prezesa Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego. – Celem mojego brata, Lecha Kaczyńskiego, było zróżnicowanie dostaw surowców do Polski – napisał prezes. Przypomniał o deklaracji wawelskiej podpisanej przez prezydenta i przywódców krajów Europy Środkowo-Wschodniej na Wawelu.

– Chciałbym wyrazić nadzieję, że dzisiejszy transport będzie zapowiedzią stałych dostaw z USA do terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego – czytamy w liście.

– To nie tylko ustanowienie nowej relacji handlowej między USA a Polską. To pierwsza dostawa LNG dla PGNiG, miejmy nadzieję, że pierwsza z wielu – powiedział przedstawiciel Cheniere Energy, Andrew Walker.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X