Środowisko

Woźny: Pierwsze czytanie ustawy o jakości paliw w środę

Piotr Woźny. Fot. BiznesAlert.pl

Rząd podejmuje aktywne działania na rzecz walki ze smogiem. Pełnomocnik rządu ds. programu Czyste Powietrze Piotr Woźny zapowiedział, że w środę ma się odbyć pierwsze czytanie ustawy o jakości paliw stałych.

– Przez wiele lat smog był postrzegany jako lokalna dolegliwość spotykająca mieszkańcy Śląska i Małopolski. W styczniu 2017 roku nastąpił przełom. To był moment, kiedy rząd podjął zintensyfikowane działania, czego efektem było powstanie Programu Czyste Powietrze – powiedział.

– Program składa się z trzech filarów: wymagania dla kotłów na paliwa stałe, normy jakościowe dla paliw stałych, ubóstwo energetyczne – stwierdził. Dodał, że po raz pierwszy pojawiły się konkretne daty, co daje możliwość rozliczenia rządu z terminowego wywiązywania się z założonych celów.

– W latach 2018-2019 ma zostać uruchomiony pilotaż w 33 miastach. Do 2021 roku ma trwać inwentaryzacja dostępnych środków publicznych i uruchomienia ogólnopolskiego programu. Dotychczas problemem nie była ilość pieniędzy, ale sposób i jakość wydatkowania tych środków. Chodzi o to, żeby te pieniądze grały do jednej bramki. Chcemy także wynegocjować, aby powstał program operacyjny Czyste Powietrze w perspektywie budżetowej 2021-2027 – powiedział Woźny.

Według pełnomocnika rządu jedną z przyczyn smogu jest niska jakość spalanych paliw. – To nie jest tak, że ludzie palą niskiej jakości paliwa bo to lubią, tylko robią to z z przyczyn ekonomicznych. W Polsce jest ok. 3,5 mln kopciuchów, które w sezonie grzewczym emitują do atmosfery 60 kg pyłów. Dlatego też zostały wprowadzone do obrotu takie kotły, które emitują mniej szkodliwych pyłów – powiedział.

Przypomniał, że uchwalona ustawa o normach jakości kotłów zakłada usunięcie z domowych palenisk najbardziej szkodliwych substancji (muły flotokoncentraty). – Wprowadza także narzędzia poprawy świadomości konsumentów, czyli świadectwa jakości paliw stałych. Te normy korespondują z przyjętymi uchwałami antysmogowymi. Przypomnę, że 60 procent populacji jest już pod uchwałami antysmogowymi – powiedział minister.

W trakcie wystąpienia Piotr Woźny zwrócił uwagę na problem ubóstwa energetycznego. Powołując się na raport Instytutu Badań Strukturalnych przypomniał, że ok. 1,3 mln gospodarstw domowych w warunkach ubóstwa energetycznego. – To 4,6 mln Polaków, czyli 12,2 procent populacji. 75 procent tych gospodarstw to domy jednorodzinne. 87 procent z nich znajduje się we wsiach i miastach poniżej 100 tysięcy. Problem smogu nie dotyczy tylko małych miejscowości – podkreślił Woźny. Zaznaczył, że w środę 25 kwietnia odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o normach jakości paliw stałych.

– Bez zaopiekowania się najmniej zamożnymi ludźmi nie rozwiążemy problemu jakości powietrza – dodał.

Wspomniał o projekcie termomedrniazacji budynków. – Dzięki temu, z jednej strony zmniejszamy emisyjność, wymieniamy źródła ciepła. Z drugiej strony poprawiamy efektywność energetyczną. To daje możliwość przejścia ze źródeł węglowych na gazowe w gospodarstwach domowych. Rachunek za korzystanie z ciepła nie będzie szokująco wyższy. On może być na dotychczasowym poziomie w przypadku zakupu węgla – mówił pełnomocnik rządu.


Powiązane artykuły

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO...

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...

Udostępnij:

Facebook X X X