WSJ: Zbliżenie Rosji z Turcją zagraża planom uniezależnienia Europy od Gazpromu

11 sierpnia 2016, 09:00 Alert

(Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik)

Spawanie gazociągu. fot. Gazprom
Spawanie gazociągu. fot. Gazprom

Dziennik Wall Street Journal przyznaje, że zbliżenie Rosji i Turcji może zaszkodzić unijnym planom sprowadzenia gazu z Azerbejdżanu. Mogą także zaszkodzić dostawom z Turkmenistanu, o czym pisał BiznesAlert.pl.

Jak pisze WSJ, Rosja i Turcja zasygnalizowały, że reanimują gazociąg (Turkish Stream – przyp. red.), który potencjalnie może zaszkodzić wysiłkom Europy na rzecz zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu poprzez dostawy z Azerbejdżanu.

Gaz kaspijski ma docierać do Europy poprzez szereg gazociągów Korytarza Południowego: Gazociag Południowokaukaski (SCP) przez Gruzję, Transanatolijski (TANAP) przez Turcję i Transadriatycki (TAP) przez Grecję, Albanię do Włoch.

Do końca roku ma odbyć się szczyt z udziałem Turków, Azerów i Turkmenów pod egidą Komisji Europejskiej na którym ma zapaść decyzja o przyłączeniu do Korytarza kolejnej, planowanej infrastruktury: Gazociągu Transkaspijskiego (TCP) z Turkmenistanu do Azerbejdżanu. Iran i Rosja sprzeciwiają się inwestycji, używając argumentacji o nieustalonej sytuacji prawnej Morza Kaspijskiego.

Więcej: Rosja chce użyć Kaspijskiej Piątki by zablokować gaz dla Europy