Korea Północna wysyła amunicję artyleryjską do Rosji i ma wysłać inżynierów na tereny okupowane Ukrainy

27 czerwca 2024, 15:15 Alert

Korea Północna od połowy 2023 roku do stycznia 2024 przekazała 1,6 miliona sztuk amunicji artyleryjskiej. Dodatkowo w lipcu ma wysłać ekipy budowlane by wesprzeć Rosję w odbudowie okupowanych terenów.

Władimir Putin i Kim Dzong Un. Fot. Kremlin.ru.
Władimir Putin i Kim Dzong Un. Fot. Kremlin.ru.

Washington Post poinformował, że Korea Północna wysłała do Rosji 1,6 miliona pocisków artyleryjskich. Wynika tak z analizy amerykańskiej organizacji C4ADS, która przeanalizowała dane obejmujące okres od sierpnia 2023 roku do stycznia 2024 roku. W tym okresie z rosyjskich portów na dalekim wschodzie przetransportowano w głąb kraju, głównie niedaleko granicy z Ukrainą, 74 tysiące ton materiałów wybuchowych.

Reuters podał za TV Chosun, że Korea Północna planuje w lipcu wysłać inżynierów i ekipy budowlane na okupowane przez Rosjan ukraińskie tereny, w celu ich odbudowy.

Niedawno zakończyła się wizyta Władimira Putina, prezydenta Rosji, w Korei Północnej, gdzie spotkał się z tamtejszym przywódcą Kim Dzong Unem. Obaj podkreśli ścisłą współpracę obu państw, i podpisali partnerstwo strategiczne. Zarówno Ukraina, jak i USA potwierdziły użycie przez Rosjan koreańskiej amunicji podczas ostrzału celów cywilnych na terytorium Ukrainy.

Washington Post / Reuters / Marcin Karwowski

Karwowski: Na czym polega przyjaźń Putina i Kim Dzong Una?