Wybuch w hubie gazowym w Austrii. Stan nadzwyczajny we Włoszech

12 grudnia 2017, 10:58 Alert
gaz
fot. Polskie LNG

Jedna osoba zginęła, a 18 zostało rannych w wybuchu hubu gazowego Baumgarten koło Wiednia. Wcześniej policja informowała o 60 rannych. Wciąż trwa akcja ratunkowa. Włochy, jeden z głównych odbiorców gazu z Austrii, deklarują wprowadzenie stanu wyjątkowego. W godzinach popołudniowych pożar został ugaszony. 

Jak poinformował spółka Gas Connect Austria, która zarządza hubem, na terenie stacji gazowej Baumgarten miał miejsce dziś rano przed godziną 9.00 wybuch. W efekcie doszło do pożaru, który wyjątkiem kilku małych zarzewi ognia został już ugaszony. Jak podała spółka stacja „została wyłączona w kontrolowany sposób i nie jest czynna”

Według komendy krajowej straży pożarnej Dolnej Austrii, z nieznanych na razie przyczyn na stacji wybuchła znajdująca się na odkrytej powierzchni rura gazowa. Rzecznik komendy Franz Resperger mówił o „ogłuszającym wybuchu” i potężnej fali uderzeniowej. Ogień objął sześć obiektów stacji, wskutek wysokiej temperatury uległy nadtopieniu nadwozia zaparkowanych w pobliżu samochodów. W akcji gaśniczej uczestniczyło 14 ekip liczących łącznie 150 strażaków.

Gas Connect Austria potwierdziła, że wypadku zmarła jedna osoba, a 18 osób zostało rannych. Na miejscu działa zespół interwencji kryzysowej. Śledztwo w tej sprawie prowadzi policja, która zakłada, że przyczyną eksplozji była usterka techniczna.

W Baumgarten znajduje się jeden z najważniejszych w Europie hubów gazowych zwany Środkowo-Europejskim Hubem Gazowym (CEGH). Trafia do niego głównie rosyjski surowiec przesyłany m.in. gazociągiem Nord Stream 1. Następnie paliwo jest dostarczane do odbiorców w Europie przez sieć austriackich gazociągów liczącą ok. 2 000 km długości.
Gas Connect Austria podał, że tranzyt gazu przez terytorium austriackie na południe i południowy wschód jest ograniczony do odwołania.

Gazprom informuje o przekierowaniu dostaw przeznaczonych do Baumgarten tak, aby docierały do klientów. Niestety pojawiły się już informacje o przerwie dostaw do Włoch.

Problemy z dostawami na południe od Austrii

Hub gazowy Baumgarten zlokalizowany jest 50 kilometrów na północny wschód od Wiednia. To kluczowe ogniwo dla rosyjskiego gazu ziemnego docierającego do Europy. W 2014 r. austriacki koncern OMV podpisał umowę z rosyjskim Gazpromem, aby wzmocnić długoterminowe znaczenie Baumgarten na europejskich rynkach energii.

– Wybuch gazu zakłócił dostawy gazu na południe od Austrii w kierunku Chorwacji, Włoch i Słowenii – Armin Teichert, reprezentujący austriackiego operatora przesyłowego, Gas Connect Austria. Gazociągi biegnące ze wschodu na zachód pozostają nienaruszone i działają normalnie.

Z kolei jak informuje agencja TASS, powołując się na Gazprom, spółka „obecnie pracuje nad redystrybucją przepływów gazu i robi wszystko, co możliwe, aby zapewnić ciągłość dostaw gazu do klientów na tym kierunku przesyłu”.

Stan nadzwyczajny w sektorze gazowym Włoch

Po wypadku w Austrii, sąsiednie Włochy przygotowują się do ogłoszenia stanu zagrożenia w zgodzie z rozporządzeniem o bezpieczeństwie dostawy gazu (rozporządzenie SOS). Zgodnie z nim kraj może wprowadzić stan wczesnego ostrzeżenia, alarmowy i stan nadzwyczajny. W zależności od stopnia zagrożenia ograniczane są dostawy do poszczególnych klientów z pominięciem wrażliwych, jak szkoły czy szpitale. W razie konieczności państwo może także sięgnąć do zapasów, które ma obowiązek gromadzić w zgodzie z rozporządzeniem SOS.

Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego zapowiedział minister ds. rozwoju gospodarczego Carlo Calenda, który także podkreślił  znaczenie Gazociągu Transadriatyckiego, który umożliwi Włochom odbiór gazu ziemnego z obszaru Morza Kaspijskiego. Gazociąg ma biec z Azerbejdżanu przez Gruzję, Turcję, Grecję i Albanię, przez Adriatyk, gdzie zakończy swój bieg we włoskim Lecce.

– Dziś w Austrii doszło do poważnego wypadku gazowego. Oznacza to, że mamy poważny problem z dostawami i z dużą koncentracją dostaw z Rosji. Jeśli mielibyśmy gazociąg TAP (Gazociąg Transadriatycki) nie musielibyśmy deklarować, tak jak dzisiaj, wprowadzenia stanu nadzwyczajnego – przyznał włoski minister.

Cena gazu we Włoszech dwukrotnie wyższa niż cena LNG w Azji

Ceny gazu w Europie wzrosły w związku z obawami dotyczącymi podaży surowca.

We Włoszech hurtowa cena gazu dnia następnego wzrosła o 87 proc. do 44,50 euro za megawatogodzinę (MWh). Brytyjski gaz do natychmiastowej dostawy wzrósł o 32 procent do 90 pensów za każdą jednostkę termiczną. Jest to poziom nie obserwowany od 2013 roku.

Zdaniem analityka giełdowego Kwok Wana z Clarksons Platou, cena gazu w ramach transakcji dnia następnego na włoskiej giełdzie po wybuchu gazu w Austrii jest dwukrotnie wyższa od ceny LNG dla Azji.

Woźniak: PGNiG pomoże Austriakom

Wydarzenia w Austrii skomentował prezes PGNiG Piotr Woźniak:

– W związku z informacjami o wypadku na instalacjach hubu gazowego w Baumgarten w Austrii, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaoferowało natychmiastową niezbędną pomoc operatorowi instalacji – firmie Gas Connect Austria – z wykorzystaniem wyspecjalizowanych służb ratowniczych należącej do PGNiG Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego w Krakowie. Wyrażamy głębokie współczucie ofiarom wypadku i ich rodzinom – powiedział Woźniak.

Pożar ugaszony 

Austriacki operator systemu przesyłowego, Gas Connect Austria, przekazał, że pożar na terenie stacji odbioru gazu ziemnego w Baumgarten został ugaszony.

 

AKTUALIZACJA 11.30 12 grudnia 2017 – informacje o ograniczeniu dostaw do Włoch

AKTUALIZACJA 12.45 12 grudnia 2017 – dane o stanie nadzwyczajnym

AKTUALIZACJA 13.00 12 grudnia 2017 – informacje o szczegółach wypadku 

AKTUALIZACJA 13.30 12 grudnia 2017 – informacje o wzroście cen gazu we Włoszech

AKTUALIZACJA 13.45 12 grudnia 2017 – komentarz PGNiG

AKTUALIZACJA 16.00 12 grudnia 2017 – informacje o ugaszeniu pożaru

TASS/Bloomberg/Der Standard/Reuters/La Republica/ Michał Perzyński/Wojciech Jakóbik/Bartłomiej Sawicki/ Polska Agencja Prasowa/CIRE.pl