Tajemniczy wyciek gazociągu u wrót Rosji uderza w nierosyjskie dostawy

9 października 2023, 07:15 Alert

Gazociąg łączący Finlandię i Estonię zanotował wyciek, który będzie usuwany miesiącami. Trwa badanie przyczyn zdarzenia, które nastąpiło blisko bałtyckiego wybrzeża Rosji. Uszkodzony gazociąg Balticconnector służył Finom do importu LNG przez państwa bałtyckie.

Balticconnector. Grafika: Litgrid
Balticconnector. Grafika: Litgrid

Gazociąg Balticconnector zanotował istotny spadek ciśnienia i został wyłączony z powodów bezpieczeństwa. Trwa badanie przyczyny i miejsca wycieku, który nastąpił ósmego października. Operator fiński Gasgrid ocenia, że usuwanie problemu może potrwać „kilka miesięcy”.

Do zdarzenia doszło na infrastrukturze gazowej łączącej Estonię i Finlandię przez wody morskie w pobliżu Petersburga. Nastąpiło niedługo po rocznicy sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2 z 26 września 2022 roku, kiedy seria wybuchów wykluczyła z użytku obie magistrale z Rosji do Niemiec.

Szereg incydentów w energetyce Unii Europejskiej po sabotażu Nord Stream 1 oraz 2 rodzi obawy Unii Europejskiej oraz NATO przed atakami hybrydowymi Rosji. Sojusz ćwiczy wspólną reakcję na zagrożenia tego typu.

Estończycy i Finowie sprowadzają nadal gaz korzystając z innych źródeł. Jednakże Finlandia pobierała przez Balticconnector LNG docierające tam przez państwa bałtyckie.

Reuters / Wojciech Jakóbik

https://biznesalert.pl/raport-energetyku-pilnuj-baltyku-bo-nie-wiadomo-wciaz-kto-wysadzil-rury-putina/