AlertEnergetykaGaz.Ropa

Wymiana handlowa Niemiec z Rosją rosła aż do wojny, głównie przez ropę i gaz

fot. Wikimedia Commons

Handel Niemiec z Rosją wzrastał aż do momentu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Głównym towarem importowanym z Rosji była ropa naftowa i gaz ziemny, z kolei Niemcy sprzedawali Rosjanom głównie maszyny.

Niemiecki eksport do Rosji wzrósł w styczniu o 30,7 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku do 2,1 mld euro, podał niemiecki Federalny Urząd Statystyczny. Import z Rosji wzrósł o 57,8 procent do 4,0 mld euro. – Rozwojowi temu towarzyszył znaczny wzrost cen w handlu zagranicznym – czytamy w komunikacie urzędu. Gwałtowny wzrost cen importu ropy naftowej i gazu ziemnego przyczynił się do tego, że Niemcy importowały więcej niż eksportowały w handlu z Rosją. Nadwyżka importu wyniosła 1,8 mld euro, dwukrotnie więcej niż w styczniu 2021 roku.

Głównym towarem importowanym z Rosji do Niemiec była ropa i gaz ziemny. Miały wartość 2,6 mld euro – oznacza to wzrost o 54,2 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Stanowiły one blisko jedną czwartą importu z kraju. Na drugim miejscu plasuje się import metalu o wartości 452 mln euro (+80,2 procent) i węgla o wartości 330 mln euro (+181,9 procent). W sumie import z Federacji Rosyjskiej stanowił 3,7 procent całkowitego niemieckiego importu.

Głównym towarem eksportowym do Rosji były maszyny o wartości 413 mln euro (+22,3 procent), pojazdy silnikowe i części samochodowe o wartości 349 mln euro (+21,0 procent) oraz produkty chemiczne o wartości 281 mln euro (+32,1 procent). Oznacza to, że udział Rosji w całkowitym eksporcie Niemiec jest na poziomie 2 procent.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego zachodnie sankcje nałożyły zakaz eksportu towarów i technologii nadających się do wykorzystania w lotnictwie. W sektorze lotniczym objętym sankcjami bezpośrednimi z Niemiec do Rosji dostarczono w 2021 roku towary o łącznej wartości 895 mln euro. Były to głównie większe samoloty pasażerskie i towarowe. W ubiegłym roku do Rosji wyeksportowano dwanaście samolotów tej kategorii o wartości 809 mln euro. Były to “wyłącznie rosyjskie samoloty, które zostały zmodernizowane w Niemczech pod względem bezpieczeństwa, na przykład poprzez zainstalowanie nowych systemów gaśniczych” – pisze Federalny Urząd Statystyczny. Towary, które również objęte są bezpośrednimi sankcjami i mogą być wykorzystane do rafinacji ropy naftowej, w 2021 roku wyniosły łącznie 672,6 mln euro.

Zeit/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X