Wymiana rosyjsko-niemiecka pod lupą Brytyjczyków

9 września 2015, 09:05 Alert

(Financial Times/Wojciech Jakóbik)

Platforma wiertnicza na Morzu Północnym

Departament ds. Energetyki i Zmian Klimatu Wielkiej Brytanii ma ocenić porozumienie o zamianie aktywów Gazpromu i Wintershalla, który uwzględnia przejęcie koncesji na złóżach na Morzu Północnym przez rosyjską firmę.

Wymiana została odmrożona w zeszłym tygodniu, po decyzji BASF/Wintershall o wejściu do konsorcjum zarządzającego projektem Nord Stream 2 wraz z Shellem, E.onem, OMV i Gazpromem. Zakłada on budowę trzeciej i czwartej nitki, dzięki czemu będzie możliwe podwojenie przepustowości bałtyckiej magistrali do 110 mld m3 rocznie.

– Przyjrzymy się szczegółom dotyczącym tego porozumienia w celu oceny ich wpływu, tak jak robimy to w każdym przypadku dotyczącym aktywów na wodach brytyjskich – powiedział Financial Timesowi anonimowy urzędnik departamentu.

Sir Gerald Horwarth przewodniczący grupie parlamentarnej na rzecz Ukrainy, ocenił, że odpowiedź na wymianę z Gazpromem powinna być „spójna” z zablokowaniem transakcji Letter One oligarchy Michaiła Friedmana, który chciał przejąć brytyjskie koncesje wraz ze spółką RWE Dea. Podobnej blokady dokonały władze polskie.

– Wiadomość dla prezydenta Władimira Putina musi być spójna – mówi Brytyjczyk w rozmowie z Financial Times. – Nie ma dowodów na to, że Rosja wycofa się z Ukrainy.

Na mocy porozumienia należąca do BASF spółka Wintershall przekazuje Gazpromowi prowadzoną dotychczas przez siebie dystrybucję gazu i magazyny tego surowca w Niemczech. W ramach tej samej umowy Gazprom przejmuje 50 proc. udziałów w innej firmie, Wingas. Firma ta prowadzi handel gazem mając 20 proc. udziału w niemieckim rynku gazu. Oprócz sieci przesyłowej Gazprom przejmuje (jako 100 proc. udziałowiec i właściciel) duże magazyny gazu dotychczas należące do Wintershall. W tym największy w Europie magazyn Rehden koło Bremy, o pojemności 4,4 mld m.sześc., mniej więcej tyle, ile wynosi krajowa produkcja gazu w Polsce. Jest to 20 proc. całej niemieckiej rezerwy gazu. Do tego  Rosjanie będą mieć udziały jeszcze w dwóch mniejszych magazynach: w Jemgum w landzie Dolna Saksonia i w Haidach w Austrii. Ten magazyn ma pojemność 2,6 mld m. sześc.

Więcej: Europejski biznes woli Gazprom od Brukseli i Kijowa